Prace na budowie Kładki Berdychowskiej już trwają (ZDJĘCIA)

Budowa Kładki Berdychowskiej - Zagórze fot. Sławek Wąchała

Sterty ziemi na obu brzegach Warty, a dodatkowo zagrodzony spory kawałek brzegu. Nad Wartą i Cybiną, od Piotrowa poprzez Ostrów Tumski do parku Stare Koryto Warty trwają prace przy budowie Kładki Berdychowskiej.

Przypomnijmy: przetarg na jej budowę został rozstrzygnięty w styczniu tego roku – zgodnie z nim kładkę wybuduje firma Budimex SA za 156 mln zł (90 mln to dofinansowanie z programu Polski Ład). To był już drugi przetarg – poprzedni został unieważniony. Spółka PIM na zadania inwestycyjne “Budowa kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Wartą oraz Cybiną pomiędzy Berdychowem, Ostrowem Tumskim oraz Chwaliszewem” przeznaczyła wówczas niespełna 92 mln zł, ale wszystkie złożone oferty znacznie przekraczały tę kwotę. Gwałtowny i bardzo duży wzrost cen inwestycji to skutek pandemii i wojny w Ukrainie.

Firma Budimex przejęła plac budowy, przystąpiła do prac nad projektem wykonawczym, a pod koniec czerwca na teren budowy przyszłych kładek wkroczyli archeolodzy.
– Rozpoczynające się badania archeologiczne są stałą procedurą w tak historycznych miejscach jak Ostrów Tumski – mówił wówczas mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki PIM. – Przeprowadzane są badania georadarowe, których celem jest identyfikacja podziemnych śladów dawnych konstrukcji kamiennych lub ceglanych.

A w miejscu budowy przyszłych kładek można było spodziewać się ciekawych znalezisk. Tu znajdowały się XIX-wieczne pruskie fortyfikacje, które zostały rozebrane, ale archeolodzy, pracownicy Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, mieli nadzieję na znalezienie śladów starszego osadnictwa, choć po tylu przebudowach w tym rejonie i zmianie koryta Warty – prawdopodobieństwo odkrycia nawarstwień ze średniowiecza i starszych było niewielkie. Natrafili natomiast, zgodnie zresztą z przewidywaniami, na pozostałości Reduty Katedralnej (fort Radziwiłła) z 1856 r. na obecnym Zagórzu.

Gdy archeolodzy zakończą pracę, co ma nastąpić jeszcze w tym roku, rozpoczną ją ekipy budowlane. Zgodnie z umową do połowy 2025 roku Budimex ma wybudować dwie kładki dla pieszych i rowerzystów przez Wartę (długości 165 m) i Cybinę (długości 117 m) od ulicy Berdychowo do parku Stare Koryto Warty, razem z drogami dojazdowymi i chodnikami.

Źródło: PIM

Podziel się: