Pozycjonowanie stron jest najtańszą formą marketingu internetowego

Marketing internetowy daje bardzo dużo możliwości dotarcia do potencjalnych klientów oraz zwiększania sprzedaży. Jednak mnogość form reklamy oraz narzędzi marketingowych potrafi zdezorientować. Który sposób reklamowania swojego biznesu w sieci najlepiej wybrać?

Kompletna strategia marketingowa powinna łączyć w sobie wiele kanałów dotarcia do klientów. W myśl marketingu 360 stopni, komunikaty reklamowe powinny ze sobą korespondować i tworzyć przemyślaną całość, ale jednocześnie każdy z nich powinien być skuteczny osobno.

Co jeśli mielibyśmy wybrać jedną formę reklamy w internecie, która się najbardziej opłaca? W pierwszej kolejności powinno to być SEO (ang. Search Engine Optimization) – pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach. Dlaczego? Już wyjaśniamy!

Czym tak naprawdę jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie stron internetowych to zbiór wszystkich działań mających na celu wpływ na wysokość występowania strony w wynikach wyszukiwania. Optymalizacja witryny z myślą o algorytmach wyszukiwarki, to proces wymagający czasu. Jednak czas poświęcony na pozycjonowanie jest wdzięczny, gdyż jego efekty są odczuwalne długofalowo. Czynności wykonywane w celu poprawienia pozycji witryny w wyszukiwarce można podzielić na dwie kategorie: on-site oraz off-site.

Jakie działania obejmuje pozycjonowanie stron internetowych?

  • Działania na stronie internetowej — optymalizacja warstwy technicznej i wizualnej witryny, aby była przyjazna dla użytkowników, ale również dla robotów indeksujących.
  • Działania tekstowe — dopasowywanie treści na stronie, z uwzględnieniem słów i fraz kluczowych, po wpisaniu których strona ma się wyświetlać w wynikach wyszukiwania. Treści wpływające na pozycjonowanie dodaje się zarówno na pozycjonowanej witrynie, jak i na stronach do niej linkujących.
  • Działania poza stroną (off-page SEO) — budowanie struktury linków i pozyskiwanie wartościowych odnośników do witryny.

Wszystkie te działania mają jeden cel: gdy użytkownik wyszukiwarki wpisze konkretne słowo lub hasło, pasujące do profilu działalności Twojej witryny, strona powinna wyświetlić się jak najwyżej.

Jakie korzyści przynosi pozycjonowanie?

Oczywiście pierwszą i najbardziej oczywistą korzyścią jest wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania. Jak to się przekłada na biznes? Im większy ruch na stronie, tym większa ilość konwersji, którymi może być sprzedaż, zapis do newslettera lub skorzystanie z formularza kontaktowego. Jednak, aby ruch przekładał się na konwersje, pozycjonowanie musi opierać się na przemyślanym doborze słów kluczowych. To dzięki nim treści trafiają do osób faktycznie zainteresowanych danym produktem lub usługa.

Agencja SEO Poznań - BEFORE AFTER

Pozycjonowanie lokalne

SEO lokalne jest na swój sposób podkategorią pozycjonowania, ale to bardzo ważny aspekt dla wszystkich firm działających stacjonarnie. Te działania mają na celu uzyskanie jak najwyższych pozycji w wynikach, ale dla konkretnego regionu. Może to być kraj, województwo, czy konkretne miasto — na przykład Poznań. Pozycjonowanie stron internetowych w ujęciu lokalnym korzysta z geolokalizacji, czyli uwzględnia lokalizację korzystającego z przeglądarki użytkownika, albo klasycznie bazuje na słowach kluczowych zawierających nazwę np. miasta.

Dlaczego SEO opłaca się najbardziej?

W przeciwieństwie do innych form reklamy w internecie SEO nie tylko pozwala docierać do dobrze stargetowanych grup odbiorców, ale również efekty takich działań dają efekty długofalowo.

Porównajmy pozycjonowanie stron do płatnych reklam w Google. Owszem, Google Ads pozwala uzyskać niemal natychmiastowe efekty. Wystarczy odpowiednio dobrać słowa kluczowe oraz ustalić stawki za kliknięcie w kreację reklamową. Czy to wystarczy?

Reklamy działają, dopóki za nie płacisz

Przede wszystkim wadą takiego rozwiązania jest to, że reklamy działają, dopóki się za nie płaci. Po zakończeniu kampanii strona, która nie była wcześniej pozycjonowana, po prostu znika z wyników wyszukiwania na odległe organiczne pozycje. W przypadku SEO wysokie pozycje często utrzymują się długo po zakończeniu działań. Dobrze zaplanowana inwestycja w pozycjonowanie przekłada się na ilość konwersji przez długi czas, nie dokładając nawet złotówki do budżetu reklamowego.

Jeden z podstawowych mitów na temat pozycjonowania, to przekonanie, że daje efekty dopiero po kilku miesiącach działań. Czy to prawda? Oczywiście wysokie pozycje dla wielu fraz wymagają nakładu pracy, jednak pierwsze efekty, jak na przykład wskoczenie strony do TOP 10 często jest już osiągalne w kilka dni!

Pozycjonowanie stron, jako najtańsza forma reklamy

Czy to oznacza, że pozycjonowanie nie tylko się opłaca, ale też jest najtańszą formą reklam? Jeśli spojrzymy na działania marketingowe długofalowo, to owszem SEO będzie najkorzystniejszą opcją i zdecydowaną podstawą w promowaniu strony internetowej. Niezależnie czy stawiamy na pozycjonowanie lokalne, czy promocję sklepów internetowego, wszystkie działania wpływające na lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania zwiększają ruch na stronie.

Czy warto pozycjonować stronę samemu?

Podstawowe czynności związane z SEO oczywiście da się wprowadzać na własną rękę, jednak chcą osiągnąć naprawdę wysokie pozycje w Google, warto skorzystać z usług profesjonalistów.

Doświadczony specjalista SEO nie tylko sprawi, że strona poprawi swoje wyniki w wyszukiwarkach, ale też zadba o to, aby przyciągała osoby faktycznie zainteresowane usługą lub produktem danej firmy. Nie zapominajmy również o tym, że wytyczne dotyczące witryn oraz algorytmy indeksujące strony zmieniają się bardzo często. Działania kiedyś dozwolone, teraz mogą powodować całkowite wykluczenie witryny z wyników wyszukiwania. Czy to oznacza, że pozycjonując stronę samemu, można bardziej zaszkodzić niż pomóc? Niestety tak.

Dlaczego pozycjonowanie na własną rękę jest droższe?

Dodatkowo pozornie darmowe pozycjonowanie na własną rękę, okazuje się całkiem kosztowne w realizacji. Budowanie zaplecza i bazy linków czy narzędzia dla pozycjonerów nie dość, że są drogie, to zupełnie nieopłacalne w zakupie dla osoby zajmującej się pozycjonowaniem jednej strony.

Nie możemy również zapominać o nakładach czasu, które w przypadku niedoświadczonej osoby będą dużo większe, a dodatkowo przełoży się to na odwleczenie ewentualnych korzyści. Podsumowując, opieka agencji zajmującej się pozycjonowaniem gwarantuje szybsze efekty, bezpieczne z punktu widzenia algorytmów, działające długofalowo, a dodatkowo opłacalne.

Podsumowując, pozycjonowanie stron internetowych jest nie tylko opłacalne, ale wręcz konieczne, w przypadku firm działających czy reklamujących się w internecie. Wszystkie wyżej opisane zalety sprawiają, że śmiało można traktować SEO, jako najtańszą formę marketingu internetowego.

Artykuł sponsorowany