Poznański Marsz Pileckiego: “Wszyscy możemy być Pileckimi”

Około 50 osób wzięło udział w poznańskim Marszu Pileckiego. – Wszyscy możemy być Pileckimi – powiedział Kamil Tyrek, organizator.

W zimnie i strugach deszczu grupa osób przeszła z Kościoła pw. Świętego Marcina pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

– Jest mi miło wszystkich powitać na marszu. Niestety pogoda nie dopisała, ale cieszę się, że mimo wszystko udało nam się zebrać w takim gronie – powiedział Kamil Tyrek, organizator. – Witold Pilecki jest postacią o której warto pamiętać! Nasze stowarzyszenie chciało po raz kolejny upamiętnić tę postać. Osoba, która dała się dobrowolnie umieścić w obozie koncentracyjnym, czyli weszła tak naprawdę do piekła na ziemi. Tylko po to, żeby zdobyć informacje jak działa taki obóz i żeby cały świat mógł tę wiedzę poznać. Jego raporty nam to pokazały. Wszyscy możemy być Pileckimi. Każdy z nas. I nawet w takich dobrych czasach jak dzisiaj, wystarczy być dobrym, ciepłym, pomagać słabszym i walczyć o wolność!

Witold Pilecki był żołnierzem Armii Krajowej oraz więźniem Auschwitz, gdzie dał się złapać dobrowolnie, a następnie organizował ruch oporu. Jest autorem raportów o Holocauście. Został oskarżony i stracony przez komunistyczne władze po zakończeniu wojny. Jego wyrok został anulowany w 1990 roku, po zmianie ustroju w Polsce. W 2006 roku otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego od prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Do dzisiaj nie wiadomo gdzie zostało pochowane jego ciało.

Organizatorem marszu było stowarzyszenie “KoLiber”.

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze