Poznański Marsz Pileckiego: “Wszyscy możemy być Pileckimi”

Około 50 osób wzięło udział w poznańskim Marszu Pileckiego. – Wszyscy możemy być Pileckimi – powiedział Kamil Tyrek, organizator.
Reklama

W zimnie i strugach deszczu grupa osób przeszła z Kościoła pw. Świętego Marcina pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Reklama

– Jest mi miło wszystkich powitać na marszu. Niestety pogoda nie dopisała, ale cieszę się, że mimo wszystko udało nam się zebrać w takim gronie – powiedział Kamil Tyrek, organizator. – Witold Pilecki jest postacią o której warto pamiętać! Nasze stowarzyszenie chciało po raz kolejny upamiętnić tę postać. Osoba, która dała się dobrowolnie umieścić w obozie koncentracyjnym, czyli weszła tak naprawdę do piekła na ziemi. Tylko po to, żeby zdobyć informacje jak działa taki obóz i żeby cały świat mógł tę wiedzę poznać. Jego raporty nam to pokazały. Wszyscy możemy być Pileckimi. Każdy z nas. I nawet w takich dobrych czasach jak dzisiaj, wystarczy być dobrym, ciepłym, pomagać słabszym i walczyć o wolność!

Witold Pilecki był żołnierzem Armii Krajowej oraz więźniem Auschwitz, gdzie dał się złapać dobrowolnie, a następnie organizował ruch oporu. Jest autorem raportów o Holocauście. Został oskarżony i stracony przez komunistyczne władze po zakończeniu wojny. Jego wyrok został anulowany w 1990 roku, po zmianie ustroju w Polsce. W 2006 roku otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego od prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Do dzisiaj nie wiadomo gdzie zostało pochowane jego ciało.

Reklama

Organizatorem marszu było stowarzyszenie “KoLiber”.

Podziel się!

Dodaj komentarz

avatar