Poznański Budżet Obywatelski 2023. Startuje głosowanie na projekty. Jak głosujemy?

Plac Kolegiacki - Poznań fot. Sławek Wąchała

127 projektów, 25 mln zł do wydania i głosowanie online od 10 do 31 października. tak wygląda tegoroczne głosowanie w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. Głosować może każdy mieszkaniec, nie trzeba być zameldowanym.

Jak informuje Urząd Miasta Poznania, 7 października odbyło się losowanie numerów, które zostały nadane poszczególnym projektom, a po zakończeniu losowania lista wraz z numeracją została zamieszczona na stronie internetowej PBO23.

– W tym roku wpłynęły 192 pomysły. Ostatecznie w głosowaniu weźmie udział 127 projektów – 106 rejonowych i 21 ogólnomiejskich, w tym 11 w ramach Zielonego Budżetu – mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP. – Głosować można przede wszystkim elektronicznie. Osoby, które nie mają urządzenia z dostępem do internetu, zapraszamy do stacjonarnych punktów. W tych miejscach będzie można uzyskać techniczne wsparcie w głosowaniu.

Jak przypomina magistrat, żeby wziąć udział w głosowaniu, nie trzeba być zameldowanym w Poznaniu – wystarczy być jego mieszkańcem. Nie ma też ograniczeń wiekowych, jedynie w przypadku poznaniaków poniżej 13. roku życia konieczna jest zgoda rodzica lub opiekuna.

Głosowanie odbywa się drogą elektroniczną w serwisie Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. „Każdy może oddać maksymalnie 7 głosów” – informuje urząd. – „2 na projekty ogólnomiejskie (w tym jeden w ramach Zielonego Budżetu) i 5 na projekty rejonowe. Wybrać można także mniejszą ich liczbę – ważne jednak, aby zrobić to podczas jednego głosowania. Potwierdzenie oddania głosu odbywa się za pomocą kodu SMS (numer telefonu komórkowego będzie trzeba podać podczas uzupełniania formularza). Na wskazany numer mieszkaniec otrzyma kod, który umożliwi mu potwierdzenie dokonanego wyboru. Jest on ważny do momentu zamknięcia przeglądarki lub aplikacji, z której został oddany głos – kod należy wykorzystać w momencie głosowania, w trakcie jednej sesji”.

SMS z kodem jest całkowicie bezpłatny, a numer telefonu jest potrzebny wyłącznie do przesłania wiadomości. Do jednego numeru telefonu przypisanych jest maksymalnie 5 kodów weryfikujących, umożliwiających oddanie głosu – to znaczy, że z jednego numeru może zagłosować 5 różnych osób. Jeśli więc ktoś nie ma telefonu – może poprosić o udostępnienie telefonu kogoś ż rodziny.

Osoby, które nie korzystają z internetu, będą mogły zagłosować w specjalnie przygotowanych punktach do głosowania: w Urzędzie Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim 17 (pok. 202), Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ul. Mielżyńskiego 24 oraz Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ul. Ratajczaka 44.

W tym roku w Poznańskim Budżecie Obywatelskim znajduje się aż 25 mln zł – 6 mln zł na projekty ogólnomiejskie (w tym 4 mln na projekty Zielonego Budżetu), 19 mln zł – na rejonowe. To o 3 mln zł więcej niż w poprzedniej edycji.

Wyniki PBO23 zostaną podane do 30 listopada.

Podziel się: