Poznańska radna pyta o wpływ niżu demograficznego na szkoły w mieście

Poznański magistrat do końca października 2025 roku przedstawi radnym szczegółową analizę dotyczącą przyszłości infrastruktury edukacyjnej w mieście. Powodem jest spadek liczby dzieci, który zmusza władze do przemyślenia organizacji sieci placówek oświatowych.

Interpelacja radnej w sprawie demografii

Ewa Jemielity złożyła interpelację, w której porusza kwestię wpływu zmian demograficznych na poznańskie szkoły. Radna podkreśla, że spadek liczby dzieci wymusza na samorządach optymalizację sieci edukacyjnych. Takie działania mogą prowadzić do łączenia placówek, zamykania tych o mniejszej liczbie uczniów lub adaptacji budynków do nowych potrzeb.

W swojej interpelacji Jemielity zwraca uwagę na długoterminowe konsekwencje tych procesów. W przyszłości może dojść do sprzedaży obiektów szkolnych lub zmiany ich przeznaczenia. Radna prosi również o informacje dotyczące konkretnych planów miasta wobec placówek najbardziej dotkniętych spadkiem liczby uczniów.

Jeden z punktów interpelacji dotyczy planów wydzielenia części szkół pod odpłatne usługi dla osób starszych. Jemielity pyta, w której konkretnie placówce na terenie Poznania przewiduje się takie rozwiązanie. To pytanie pokazuje, jak miasto może wykorzystać zwolnioną infrastrukturę edukacyjną dla innych celów społecznych.

Odpowiedź magistratu

Władze miasta potwierdzają, że zmiany demograficzne stanowią kluczowy element analiz prowadzonych przez Wydział Oświaty. Urzędnicy obserwują obecnie wyraźny spadek liczby dzieci w wieku 3-6 lat, co w najbliższych latach przełoży się na mniejszą liczbę uczniów w szkołach podstawowych, a później także w ponadpodstawowych.

Magistrat prowadzi szczegółowe analizy danych demograficznych w różnych częściach miasta. Wyniki tych badań wraz z propozycjami konkretnych rozwiązań zostaną zaprezentowane radnym zasiadającym w Komisji Oświaty i Wychowania. Ma to nastąpić do końca października 2025 roku, co pozwoli rozpocząć merytoryczną dyskusję nad przyszłymi zmianami.

Zmiany w prawie oświatowym

Miasto wskazuje także na propozycje zmian w przepisach, które przygotowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Nowe regulacje w Prawie oświatowym mają uwzględniać sytuację demograficzną w całym kraju. Planowane rozwiązania obejmują między innymi rozszerzenie możliwości tworzenia zespołów szkół oraz uproszczenie procedur związanych z przekształcaniem placówek i tworzeniem ich filii.

Te zmiany legislacyjne mogą ułatwić samorządom dostosowanie sieci edukacyjnej do nowej rzeczywistości demograficznej. Poznań, podobnie jak inne miasta w Polsce, będzie musiał zmierzyć się z wyzwaniem efektywnego wykorzystania infrastruktury oświatowej w warunkach malejącej liczby dzieci.

Obserwuj nas w Google News!

Nie przegap najnowszych artykułów i wiadomości. Dołącz do naszych czytelników w Google News.

Obserwuj nas w Google News

Masz dla nas ważną informację?

Zauważyłeś problem w mieście? Masz ciekawe zdjęcie, historię lub chcesz zgłosić sprawę wymagającą uwagi? Napisz do naszej redakcji i pomóż nam informować lokalną społeczność!

Skontaktuj się z nami
Źródło: MIM
Strona głównaWielkopolskaPoznańPoznańska radna pyta o wpływ niżu demograficznego na szkoły w mieście