Poznańska Kolej Metropolitalna rusza do Kostrzyna. To nie koniec nowych tras w tym roku!

W czwartek odbędzie się inauguracja nowego połączenia Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Tym razem szybkim pociągiem dojedziemy do Kostrzyna.

Jest to kolejna trasa na której pojawia się PKM. Wcześniej mogli z niej korzystać mieszkańcy: Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla i Wągrowca. Chwilę później do miast dołączył również Swarzędz. Co ciekawe pociąg który jako pierwszy pojedzie na tej trasie ma jechać tylko osiemnaście minut (planowany jest jeden postój w Swarzędzu). 

To nie koniec nowych połączeń, które mają się pojawić w ramach PKM na terenie wielkopolskich miast. W tym roku planowane jest jeszcze uruchomienie połączeń do Gniezna, natomiast od nowego roku do systemu PKM zostanie włączona linia kolejowa do Rogoźna. Dodatkowo nastąpi też wydłużenie PKM do Wrześni. 

Poznańska Kolei Metropolitalna (PKM) jest wspólnym przedsięwzięciem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. Finansowanie przedsięwzięcia odbywa się na zasadzie solidaryzmu uczestniczących w PKM samorządów. Częstotliwość kursowania pociągów w godzinach szczytu przewozowego wynosi 30 minut, zapewniając pasażerom odpowiedni komfort podróżowania.

Poznańska Kolej Metropolitalna obejmuje swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania, wyznaczony przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach kolejowych: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Wągrowiec, Rogoźno i Wronki. Przewoźnikiem PKM są Koleje Wielkopolskie. Zakończenie wdrażania tego projektu przewidziane jest na 2021 rok.

mat. pras. / op. AS

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze