Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych fot. UMP

Poznaniacy uczcili Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Wieńce i kwiaty przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej oraz msza święta w intencji żołnierzy. Tak wyglądały obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, na które zaprosił wojewoda wielkopolski.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9.00 mszą w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry 11. Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli przed Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie podniesiono na maszt polską flagę i odśpiewano hymn.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzimy 1 marca od 2011 roku. Data została wybrana nieprzypadkowo: tego dnia w 1951 r., w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, rozstrzelano przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: prezesa WiN ppłk Łukasza Cieplińskiego („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliższych współpracowników – Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela. Ciała ofiar zakopano w nieznanym miejscu. Wojewoda Michał Zieliński wspomniał o tym w swoim wystąpieniu.

Po wystąpieniach wojewody Michała Zielińskiego i Zenona Wechmana, prezesa Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej oraz Macieja Wiśniewskiego, prezesa Wielkopolskiego Stowarzyszenia Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych, nastąpił Apel Pamięci, a po nim uczestnicy, w tym także reprezentujący władze miasta Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta, złożyły kwiaty przed pomnikiem.

Źródło: UMP