Poznaniacy na cmentarzach. Były tłumy ludzi!

Wszystkich Świętych, cmentarz Nowina fot. K. Adamska

Największe cmentarze na Junikowie, Miłostowie i Górczynie, te mniejsze na Nowinie czy Bluszczowej i te opuszczone, jak na Zielińcu czy Świerczewie – wszędzie dziś były tłumy odwiedzających groby bliskich i biorące udział w kwestach na ratowanie zabytkowych grobów.

Duży ruch od rana był na największych poznańskich nekropoliach, czyli na Junikowie i Miłostowie. Już o godzinie 7.00 rano na obu cmentarzach można było spotkać wielu odwiedzających, którzy postanowili wcześniej odwiedzić groby, by uniknąć korków, szukania miejsc parkingowych i tłoku.

Przy mniejszych nekropoliach, jak na cmentarzu przy Nowinie czy przy Bluszczowej, było też mniej odwiedzających, więc i mniejsze problemy ze znalezieniem miejsca do parkowania i poradzeniem sobie z tymczasową organizacją ruchu. Sporo osób odwiedziło też cmentarze na Świerczewie i Zielińcu, na których od lat nie odbywają się pochówki i które oficjalnie cmentarzami w zasadzie nie są. Ale osoby mieszkające w okolicy odwiedzają je nadal, ponieważ są tam pochodzi ich dziadkowie czy pradziadkowie.

Tradycyjnie też 1 listopada odbywały się zbiórki na ratowanie zabytkowych i zniszczonych nagrobków – na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan kwestowali zgodnie z 23-letnią tradycją przewodnicy z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Będzie ich tam można spotkać także 2 i 3 listopada. Tradycyjnie też kwestowali kibice Lecha Poznań, którzy co roku wspólnie z harcerzami zbierają pieniądze na remonty kolejnych grobów Powstańców Wielkopolskich.

Ruch był duży, ale jak zapewniają policjanci, nie dochodziło do żadnych poważniejszych problemów czy incydentów, choć wielu kierowców miało problem z odnalezieniem się w zmienionej na czas święta organizacji ruchu. To powodowało korki, ale na szczęście dzięki pomocy służb szybko udawało się je rozładować.

Podziel się: