Poznaniacy mogą już składać wnioski o zwrot podatku VAT za gaz

Poznańskie Centrum Świadczeń fot. K. Adamska

Osoby, które ogrzewają swoje mieszkania gazem – mogą składać wnioski w Poznańskim Centrum Świadczeń o refundację podatku VAT za gaz. Wnioski można składać online lub stacjonarnie.

O refundację mogą ubiegać się osoby, które gazem ogrzewają domy lub mieszkania, ich źródło ciepła zostało zgłoszone w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i nie zalegają z płatnością rachunków. Nie mogą natomiast się o nią ubiegać te osoby, które używają gazu tylko do podgrzewania wody, gotowania lub korzystają z gazu LPG.

Wnioskujący nie mogą także przekraczać określonego progu dochodowego – przeciętne miesięczne dochody nie mogą być wyższe niż 2100 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w wieloosobowym.

By otrzymać zwrot podatku, wnioskujący musi do wniosku dołączyć fakturę za gaz, dowód zapłaty i oświadczenie o dochodach. Wzory wszystkich niezbędnych dokumentów można pobrać online.

Wypełnione dokumenty można składać bezpośrednio w Poznańskim Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1, ale tam trzeba wcześniej zarezerwować wizytę poprzez formularz online lub telefonicznie przez infolinię Poznań Kontakt. Dokumenty można przesłać także także przez skrzynkę ePUAP PCŚ lub składać pocztą tradycyjną na adres PCŚ: ul. Wszystkich Świętych 1; 61-843 Poznań.

Według szacunków Poznańskiego Centrum Świadczeń, wniosków o refundację VAT może być od 5 do 10 tysięcy. Jak podaje Ministerstwo Środowiska i Klimatu – w całym kraju zwrot VAT będzie dotyczyć ok. 300 tys. gospodarstw domowych. Możliwość ubiegania się refundację podatku VAT wprowadziła ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r.

Podziel się:

Ostatnio dodane: