Stanisław Gądecki fot. Silar

Poznań:Arcybiskup Gądecki wyraził zaniepokojenie. “To okazja do promowania gender”

Arcybiskup wyraził się w ten sposób o przyjęciu przez Radę Miasta Poznania Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Jego zdaniem karta stanowi “ideologiczną ingerencję”.

“Ideologiczną ingerencją” nazywa arcybiskup treść kary poza punktami dotyczącymi równości kobiet i mężczyzn, które uznał za godne pochwały. Jedna pozostała część może stanowić okazję do “promowania ideologii gender” – jak napisał w oświadczeniu. I to dlatego przyjęcie przez poznańskich radnych karty zaniepokoiło poznańskiego metropolitę.

Arcybiskup zwrócił też uwagę, że przyjęciu karty nie towarzyszyły konsultacje społeczne, a przynajmniej nie były one wystarczające, skoro tak wiele osób protestowało przeciwko jej przyjęciu. Karta “w poważny sposób ingeruje w konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami”. Ingeruje też w niewłaściwy sposób w sferę seksualności człowieka i jego rozwój.

Karta zagraża też wolności gospodarczej: “stanowi ideologiczną ingerencję w rozwój ekonomiczny przedsiębiorstw i może być zagrożeniem dla wolności gospodarczej, ponieważ promocja zatrudniania pracowników z powodów innych niż kwalifikacje zawodowe stoi w sprzeczności z praktyką efektywnego zarządzania”.

Poznański metropolita poprosił w związku z tymi zagrożeniami wszystkich wiernych “o modlitwę w intencji naszego miasta oraz wszystkich sprawujących władzę, aby ich działania nie prowadziły do kwestionowania Prawa Bożego”.

Do listu arcybiskupa odniósł się Marek Sternalski, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Poznania, na swoim profilu społecznościowym:
“Ksiądz arcybiskup musiał chyba czytać inną Kartę niż ta, którą uchwaliliśmy w Poznaniu. W tej którą przyjęliśmy, mówi się o działaniach równościowych oczekiwanych przez poznanianki. W tej, o której mówi ksiądz arcybiskup, podobno kwestionuje się fundamentalną rolę rodziny dla życia społecznego i ingeruje w niewłaściwy sposób w sferę seksualności człowieka. Nie wiem, o jakim dokumencie mówi ksiądz arcybiskup”.

Karta została uchwalona przez radnych Poznania 11 lutego, jak o tym informowaliśmy. Wywołała wielkie oburzenie środowisk konserwatywnych i katolickich, które już zapowiedziały złożenie protestu w tej sprawie do wojewody.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
43 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze