wybieg dla żyraf i nosorożców fot. UMP

Poznań: Żyrafy i nosorożce będą miały nowy dom

12 mln zł i 12 miesięcy na wykonanie – w listopadzie przyszłego roku nowy wybieg dla nosorożców i żyraf w poznańskim zoo ma być gotowy. Umowa z wykonawca, firmą Agrobex, została podpisana.

– To kolejne przedsięwzięcie w Nowym Zoo, które z jednej strony stworzy optymalne warunki dla przebywających w naszym ogrodzie zwierząt, z drugiej zaś – pozwoli wszystkim odwiedzającym na bezpieczny i bliski kontakt z nimi przez cały rok – zaznacza Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Do przetargu zgłosiło się 6 firm. Wygrała w nim poznańska spółka Agrobex.
– Jej oferta była najkorzystniejsza i nieznacznie przekroczyła 12 mln zł brutto – mówi Marcin Gołek, wiceprezes Poznańskich Inwestycji Miejskich. – Firma zadeklarowała, że skróci realizację robót, zaplanowaną przez nas w ogłoszeniu przetargowym na 420 dni, o 1,5 miesiąca. Oznacza to, że roboty budowlane zakończą się na początku listopada 2020 roku. Później zostaną już tylko odbiory robót budowlanych i zwierzęta będą mogły wprowadzić się do nowego obiektu, a zaraz potem przyjąć pierwszych gości.

Cała inwestycja powstaje w pobliżu jednej z najnowocześniejszych słoniarni w Europie i zajmie niemal 18,5 tys. metrów kwadratowych, z czego 13,5 tys. stanowić będą wybiegi zewnętrzne. Dzięki ich dużej powierzchni i odpowiedniemu ukształtowaniu terenu zwierzęta zyskają odpowiednio dużo przestrzeni, której teraz nie mają.
– Nasze żyrafy do tej pory przebywały na wybiegu, który nie jest dostosowany do ich potrzeb biologicznych, a są to wyjątkowe żyrafy Rothschilda – podkreśla Ewa Zgrabczyńska, dyrektor poznańskiego ZOO.

Od strony południowej wybiegi będą ograniczone stawami i strumieniem Kaczeniec, a od północy drogą wewnętrzną ZOO.

Oprócz wybiegu powstanie też dwukondygnacyjny budynek wyposażony w salę dydaktyczną, umożliwiający oglądanie zwierząt zimą. Na elewacji frontowej gmachu powstanie duża, szklana fasada. Zwiedzającym udostępniony zostanie fragment parteru budynku z pomieszczeniami sanitarnymi, które będą dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Na pierwszym piętrze z kolei będzie antresola oraz sala projekcyjna.

W budynku znajdą się również zaplecza magazynowe i techniczne, a przed wejściem – niewielki, utwardzony plac z ławkami. Po stronie zachodniej budynku widoczny będzie wybieg dla żyraf, a po stronie wschodniej dla nosorożców.

PIM/JZ

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze