Bartłomiej Ignaszewski Franek Sterczewski Joanna Jaśkowiak i Rafał Grupiński fot. Karolina Adamska

Poznań: Zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej. Imponujące wyniki Szłapki i Sterczewskiego

Zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej, która zdobędzie pięć mandatów, wynik PiS poniżej oczekiwań i aż dwa mandaty dla Lewicy. Poznań głosował inaczej niż reszta kraju.

Poznań w Warszawie będzie reprezentowało pięciu polityków Koalicji Obywatelskiej (Jaśkowiak, Szłapka, Sterczewski, Dzikowski i Grupiński), trójka Prawa i Sprawiedliwości (Emilewicz, Szynkowski vel Sęk oraz Wróblewski) i dwie Katarzyny z SLD (Ueberhan i Kretkowska). Mimo przekroczenia progu wyborczego zabrakło mandatów dla polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego i Konfederacji.

KO udało się zdobyć w Poznaniu 45,35 proc. głosów, co niewątpliwie jest wynikiem imponującym. O rozczarowującym wyniku może z całą pewnością mówić PiS. Mimo wsparcia stosunkowo liberalnej Emilewicz, rządzące ugrupowanie przekonało do siebie tylko 25,33 proc. głosujących. Bardzo dobry rezultat za to zanotował Sojusz Lewicy Demokratycznej, który zgarnął w Poznaniu 16,49 proc. głosów. Konfederacji udało się przekonać do siebie 6,61 proc. poznaniaków, a PSL był niewiele gorszy dostając 6,2 proc. głosów.

Za niespodziankę można uznać świetne wyniki dwóch polityków Koalicji Obywatelskiej. Adam Szłapka startując z trzeciej pozycji dostał ponad 51 tysięcy głosów. Franciszek Sterczewski z dwudziestej pozycji przekonał do siebie 25 tysięcy głosujących. Z Sejmem natomiast będą się musieli pożegnać Tadeusz Dziuba oraz Szymon Ziółkowski.

W wyborach do Senatu zarówno w Poznaniu, jak i okręgu podpoznańskim wygrała Koalicja Obywatelska. Marcin Bosacki pokonał Przemysława Alexandrowicza, a Jadwiga Rotnicka zwyciężyła z Jarosławem Puckiem.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze