Zbudowane SARP UAP fot. Sławek Wąchała

Poznań: Zwolnienia pracowników Uniwersytetu Artystycznego. Z powodu… pandemii?

9 osób, pracowników naukowych, ma zostać zwolnionych z powodu gorszej sytuacji ekonomicznej uczelni. Powodem jest pandemia, ale też obniżenie subwencji z budżetu. Związkowcy protestują przeciwko zwolnieniom.

Sytuacja finansowa tej konkretnej uczelni wyjątkowo mocno ucierpiała w czasie pandemii. Subwencja oświatowa jest niższa, tymczasem wydatki, choćby ze względu na ustawowy wzrost pensji – większe. Obecna subwencja wynosi 43 918 000 zł i to o 2 mln mniej niż w roku 2019. W przyszłym roku ma być tej samej wysokości, mimo że płace cały czas idą w górę.

Z powodu pandemii spadły dochody własne uczelni – to przecież uczelnia artystyczna, której galerie były zamknięte przez kilka miesięcy. Z powodu koronawirusa przyjedzie mniej studentów zagranicznych – przychody w tym roku spadły o mniej więcej dwa miliony złotych. W tej sytuacji władze uczelni uznały, że jedyną możliwością są zwolnienia i oszczędności.

Oszczędności już obowiązują: stawka za godzinę osób zatrudnionych na umowy cywilno-prawne spadła o 20 proc., zostaną także ograniczone nadgodziny, a uczelnia przyjrzy się też czynszom wynajmowanych budynków, czy nie da się ich obniżyć. Teraz zapadła też decyzja o zwolnieniu 9 osób, tu jednak zaprotestowały związki zawodowe.

Rafał Jakubowicz, wiceprzewodniczący Komisji Międzyzakładowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza przy Teatrze Ósmego Dnia, napisał pismo do rektora poddając w wątpliwość zasadność zwalniania ludzi, zwłaszcza że chodzi tu o profesorów zasłużonych dla uczelni, z wieloletnim stażem i wybitnymi osiągnięciami naukowymi. Uczelnia przecież w minionych latach przeprowadziła kosztowną rozbudowę i remont głównego gmachu – i wówczas, mimo tak wysokich kosztów, które musiała ponieść, nie brakowało pieniędzy na wypłaty.

Zdaniem Jakubowicza chodzi to nie tyle o oszczędności, co o usunięcie pod ich pretekstem niewygodnych osób. Związek zapowiedział protest oraz wysłanie pisma do ministerstwa edukacji i nauki oraz kultury z prośba o interwencje.

Związek zwrócił się też w trybie dostępu do informacji publicznej o wysokość subwencji, jaką otrzymuje uczelnia i informacje o tym o ile spadła subwencja i o ile spadły przychody uczelni z powodu pandemii. Na tej podstawie chce opracować własną propozycję wyjścia z kłopotów finansowych bez zwalniania pracowników.

el

5 2 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze