UAM fot. UAM

Poznań: Zostaw po sobie ślad w kapsule czasu

Jak będzie wyglądał świat za 100 lat? Nie znamy odpowiedzi na to pytanie. Możemy jednak sprawić, że przyszłe pokolenia dowiedzą się czegoś więcej o nas. Z okazji 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego przed Collegium Minus, przy ul. Wieniawskiego umieszczona zostanie Kapsuła Czasu. O tym, co się w niej znajdzie zdecyduje społeczność akademicka oraz osoby, które wezmą udział w jubileuszowym konkursie.

Celem Kapsuły Czasu Uniwersytetu Poznańskiego jest upamiętnienie obrazu środowiska akademickiego Miasta Poznania oraz jego mieszkańców. Do tego potrzebne są artefakty – przedmioty, które studenci, wykładowcy i pozostali poznaniacy wskażą jako najbardziej znaczące w historii ostatnich 100 lat. Mogą być one związane z życiem prywatnym, zawodowym oraz identyfikować wyzwania i marzenia osób żyjących pod koniec drugiej dekady XXI wieku.

Kapsuła Czasu zostanie złożona przed Collegium Minus 7 maja 2019 r., w kulminacyjnym dniu obchodów jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. W specjalnie przygotowanej instalacji umieści ją czterech rektorów uczelni, współorganizujących wydarzenie: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Cenne pamiątki ponownie ujrzą światło dzienne za 100 lat – w 2119 roku.

O tym, co znajdzie się w Kapsule Czasu, zdecydują wyniki konkursu. Propozycje można zgłaszać do 2 kwietnia, poprzez stronę internetową http://100lat.amu.edu.pl/kapsulaczasu. Spośród nadesłanych zgłoszeń jury wybierze te najciekawsze. Najlepsze pomysły wezmą udział w głosowaniu, które rozpocznie się 10 kwietnia. Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 30 kwietnia 2019 r.

Pomysłodawca artefaktu, który przejdzie wszystkie etapy konkursu i uzyska najwięcej punktów, otrzyma 3 tys. zł. Uczestnicy konkursu, których pomysły zostaną zrealizowane otrzymają zaproszenia na uroczystość 7 maja oraz wyjątkowe „zaproszenie na okaziciela” na uroczystość wykopania Kapsuły Czasu w 2119 r.

Autor: UMP

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze