Poznań: ZNTK wystawione na sprzedaż. Znowu

Teatralka fot. Sławek Wąchała
To już dziewiąta próba sprzedaży terenów i budynków po Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Poznaniu. Cena znów spadła – tym razem to zaledwie 160 mln złotych.

Zaledwie – ponieważ mówimy o ogromnym terenie o powierzchni 20 hektarów położonym, praktycznie w centrum miasta, bo przecież na zapleczu dworca PKP, wzdłuż ulicy Roboczej. „Gazeta Wyborcza” przypomina, że cena wywoławcza przy pierwszej próbie sprzedaży, w 2017 roku, wynosiła ponad 240 mln zł.

Niestety, wtedy nie udało się sprzedać terenu za tę kwotę, jednak syndyk masy upadłościowej był jeszcze pełen optymizmu i zapewniał, że na pewno uda się uzyskać ze sprzedaży 170 mln. Po dwóch latach jednak okazało się, że cenę trzeba obniżyć jeszcze bardziej do 160 mln zł. Chętni mogą składać oferty do 13 stycznia przyszłego roku. Chętni już są, czy jednak kupią teren – nie wiadomo.

20 ha w centrum jest kuszącą propozycją, nie należy jednak zapominać, że na tym terenie znajdują się także budynki. Niektóre z nich są zabytkowe, inne nie, ale wszystkie są w fatalnym stanie technicznym. Nabywca musi więc do ceny kupna dorzucić jeszcze niebagatelny koszt renowacji zabytkowych obiektów.

Stan budynków i całego terenu to efekt dzikiej prywatyzacji z 1995 roku, kiedy to ZNTK zostało przekształcone w spółkę, którą później przejęła inna spółka, Sigma, która miała uzdrowić sytuację, ale to jej się nie udało – udało jej się za to mocno zwiększyć zadłużenie ZNTK. W końcu ZNTK zostały postawione w stan upadłości i zarządza nimi syndyk. Długi, które mają być spłacone z pieniędzy ze sprzedaży terenów i budynków szacuje się na kilkadziesiąt milionów złotych.

„Gazeta Wyborcza”, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: