deszcz fot. Użytkowniczka Ola

Poznań: Znów można składać wnioski na dofinansowanie małej retencji

Poznańscy radni podczas wtorkowej sesji jednogłośnie uznali, że trzeba kontynuować dofinansowanie projektów małej retencji, które pozwalają zatrzymać deszczówkę w mieście. Nabór kolejnych wniosków ma ruszyć 16 maja.

W małej retencji chodzi o budowanie takich systemów, dzięki którym woda opadowa zostaje na miejscu, tam, gdzie spadła, a nie od razu spłynęła do Warty. Można ją wykorzystać na przykład do podlewania ogródka, może też zasilać ogrodowe oczko wodne. O dotację może się starać każdy poznaniak, istotny jest też aspekt edukacyjny tego działania.

– Tak jak w roku ubiegłym, wspieramy mieszkańców, którzy chcą dbać o środowisko. Zwiększenie naturalnej retencji wpłynie m.in. na poprawę lokalnego mikroklimatu oraz pozwoli odciążyć sieć wodociągową. Jest to działanie niezbędne w obliczu pogłębiających się zmian klimatycznych. Cieszę się, że miejscy radni przyjęli projekt jednogłośnie. Liczę na równie zgodne poparcie poznaniaków i poznanianek – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Z dofinansowania mogą korzystać nie tylko osoby prywatne, ale i wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe, społeczne inicjatywy mieszkaniowe, instytucje czy przedsiębiorcy chcący zbudować nowe lub zmodernizować istniejący system retencyjny.
– O tym, jak takie działania są potrzebne, świadczy zainteresowanie projektem w ubiegłym roku – podkreśla Agnieszka Górczewska, zastępczyni dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP.

Dotacja może pokryć do 80 proc. kosztów inwestycji, przy czym spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz społeczne inicjatywy mieszkaniowe mogą liczyć na pomoc w wysokości do 50 tys. zł, a pozostali – do 6 tys. zł. To o tysiąc złotych więcej niż rok temu.

Pieniądze można przeznaczyć na zakup materiałów, montaż oraz budowę systemu deszczowego do zatrzymywania i wykorzystywania opadu w miejscu jego powstania, czyli budowę zbiornika na wodę opadową, ogrodu deszczowego, a także pojemnika, studni lub muldy chłonnej. Można je także przeznaczyć na na zakup materiałów i prace przy modernizacji i usprawnieniu istniejącego systemu.

W tym roku na małą retencję miasto przeznaczy milion złotych. Nabór wniosków rozpocznie się 16 maja i potrwa do 6 czerwca. Dotacje będą przyznawane według kolejności zgłoszeń do wyczerpania środków.