Poznańska Nagroda Literacka, Monika Glosovitz fot. CK Zamek

Poznań: Znamy laureatów poznańskiej Nagrody Literackiej!

Laureatką 6. edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej – Nagrody im. Adama Mickiewicza została Krystyna Miłobędzka – poetka, autorka sztuk teatralnych dla dzieci, dramaturżka.

Natomiast laureatką Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka została Monika Glosowitz – badaczka literatury i krytyczka literacka, autorka książki „Maszynerie afektywne. Literackie strategie emancypacji w najnowszej polskiej poezji kobiet” (Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN, 2019) .

Prof. Marcin Jaworski, członek jury PNL o Krystynie Miłobędzkiej: “Jej wiersze uczą języka, który świadom jest swojej niedoskonałości, ale pewien tego, co chce powiedzieć. Języka, którego celem jest komunikacja i spotkanie, nie kodeks i nakaz. Odsyłając poza siebie, jej poezja zostawia miejsce dla czytelniczek i czytelników oraz ich wrażliwości. Czyni nas partnerami i pozostawia z odpowiedzialnością za siebie, za innych, za świat”.

Prof. Inga Iwasiów, jurorka PNL o Monice Glosowitz: „Glosowitz wybiera poezję kobiet i sonduje jej działanie, stosując przygotowane wcześniej narzędzia, nie forsując jakiejś sztywnej wizji tego, czym jest literatura lub kobieca podmiotowość. Udowadnia, że poezja nie stanowi niszy, stoi w centrum procesów nazywania i działania, a krytyczka może się w te procesy włączać”.

Do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka nominowane były również: Agnieszka Pajączkowska – kulturoznawczyni, twórczyni projektów fotograficznych, kulturalnych i edukacyjnych, animatorka kultury za książkę „Wędrowny Zakład Fotograficzny” (Wydawnictwo Czarne, 2019) oraz Joanna Żabnicka – poetka, za książkę „Koniec lata” (WBPiCAK, 2019).

CK Zamek, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze