Poznań fot. UMP

Poznań znalazł się w czołówce prestiżowego rankingu

Poznań ponownie znalazł się w czołówce rankingu “Polskie Miasta Przyszłości 2019/20”, stworzonego przez ekspertów brytyjskiego dziennika Financial Times, a w kategorii “potencjał gospodarczy” trafił na podium. To najbardziej prestiżowe zestawienie oceniające lokalizacje dla inwestycji zagranicznych.

Ranking powstał, by ocenić atrakcyjność polskich miast dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Jego autorzy, eksperci “Financial Times” – brytyjskiego dziennika o międzynarodowym zasięgu, który specjalizuje się w tematyce gospodarczej i finansowej – porównali 50 miast w Polsce. Podzielili je ze względu na wielkość (Poznań znalazł się w grupie dużych miast), a następnie ocenili w kilku kategoriach.

W kategorii: “potencjał gospodarczy”, Poznań trafił na podium i zajął 3 miejsce. W innych kategoriach stolica Wielkopolski również znalazła się w czołówce. W zestawieniu “dużych miast” oraz “miast ogółem” Poznań znalazł się na wysokiej, czwartej pozycji, tuż za Warszawą, Krakowem i Wrocławiem. To samo miejsce zajął w kategoriach: “miasta przyjazne dla biznesu” oraz “kapitał ludzki i styl życia”.

– Autorzy zestawienia brali pod uwagę wiele czynników, porównywali twarde dane, takie jak liczba inwestycji zagranicznych w Poznaniu czy sytuacja na rynku pracy – mówi Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta miasta. – Wysoki wynik Poznania w tak prestiżowym rankingu to wyraźny sygnał dla zagranicznych firm, że znajdą tutaj atrakcyjne warunki do inwestowania.

W ubiegłym roku dziennikarze “Financial Times” stworzyli podobny ranking, lecz wzięli w nim pod uwagę miasta w całej Europie. W tamtym zestawieniu Poznań również znalazł się na bardzo wysokim 3. miejscu w kategorii miast najbardziej przyjaznych dla biznesu. W ogólnej klasyfikacji miast średniej wielkości w Europie trafił do pierwszej dziesiątki, a w grupie miast z Europy Wschodniej zajął 8. miejsce. Dodatkową kategorią była strategia przyciągania przez miasto bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W tej kategorii eksperci również ocenili Poznań wysoko – stolica Wielkopolski znalazła się na 5. miejscu wśród europejskich miast średniej wielkości.

Uroczyste wręczenie nagród za tegoroczne wyniki w rankingu odbędzie się podczas targów MIPIM w Cannes.

Autor: UMP

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze