Poznań: Zmiany w strefie płatnego parkowania. Nowe ulice objęte strefą

Długa, miejsce parkingowe fot. ZDM

Poznańscy radni podczas wtorkowej sesji uchwalili poszerzenie obszaru płatnego postoju o Berdychowo, Piotrowo i św. Rocha, wydłużyli godziny działalności SPP do 20.00 i skorygowali granicy stref na Łazarzu oraz przy Cytadeli.

Zgonie ze zmianami strefa płatnego parkowania (SPP) na prawym brzegu Warty zostanie poszerzona obszar ograniczony ulicami: Wyszyńskiego, Jana Pawła II, Krzywoustego oraz Wartą i Cybiną.
– To niewielki teren we wschodniej części śródmieścia, na którym do tej pory nie obowiązywały opłaty i w związku z tym trudno było znaleźć wolne miejsce parkingowe – wyjaśnia Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM. – Dzięki wprowadzeniu strefy zwiększy się dostępność i rotacja parkujących aut, a płatny postój w czytelny sposób obejmie cały obszar ograniczony pierwszą ramą komunikacyjną. SPP Politechnika będzie działała od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00.

Mieszkańcy nowej strefy, podobnie jak wcześniej na Wildzie czy Łazarzu, będą mogli skorzystać z promocji i kupić identyfikator parkingowy mieszkańca na rok w cenie 10 zł za miesiąc. Strefa na tym obszarze ma zostać uruchomiona 3 października.

Zostaną także skorygowane granice strefy na Łazarzu: chodzi o północną stronę ul. Hetmańskiej i wschodniej stronie ul. Reymonta oraz ul. Przybyszewskiego. Oznacza to, że znajdujące się tam miejsca postojowe, do tej pory bezpłatne, zostaną objęte strefą.

Radni skorygowali też północno-zachodnią granicę Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania (ŚSPP) w sąsiedztwie Cytadeli – przesunięto ją do ul. Pułaskiego i Armii Poznań. W granicach ŚSPP znalazła się pozostająca dotychczas poza strefą część ul. Cichej, al. Niepodległości i rejon dworca Garbary.

Kolejną ważną zmianą jest wydłużenie godzin działania SPP do godziny 20.00. Ta zmiana zacznie obowiązywać od 1 sierpnia.
„Jest to odpowiedź na postulaty płynące ze strony mieszkańców stref płatnego parkowania na Łazarzu i Wildzie, wynikające z trudności ze znalezieniem miejsca dla samochodu przez mieszkańców po godzinie 18.00, kiedy SPP nie obowiązuje” – czytamy w uzasadnieniu decyzji. – „Taki był również wniosek z przeprowadzonej pod koniec 2021 roku ankiety dotyczącej strefy parkowania w tych dwóch osiedlach. Oznacza to jednocześnie ujednolicenie godzin funkcjonowania płatnego parkowania w Poznaniu w dni powszednie w całym obszarze objętym strefą”.

Jak informuje ZDM, firmy dostawcze i kurierskie mogą też kupować identyfikatory z upustem w wysokości 25 proc. i 50 proc. przy zakupie powyżej 10 i 30 identyfikatorów przez jeden podmiot. To z kolei ma pomóc w uporządkowaniu realizacji dostaw w Poznaniu.

Podziel się:

Ostatnio dodane: