Śródka zmiana organizacji ruchu fot. ZDM

Poznań: Zmiany w organizacji ruchu na Śródce

Od soboty zmienia się organizacja ruchu na Śródce. Dzięki temu w tej zabytkowej i chętnie odwiedzanej przez poznaniaków części miasta poprawi się bezpieczeństwo ruchu.

– Mieszkańcy i rada osiedla wnioskowali o uspokojenie ruchu i ograniczenie przejazdów tranzytowych przez śródeckie uliczki. Wprowadzone pod koniec 2019 roku zmiany w organizacji ruchu na ul. Podwale były pierwszym krokiem w tym kierunku – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Zmiany na Śródce są elementem Pakietu dla mobilności systematycznie wprowadzanego w tym roku w wybranych miejscach Poznania. Ich celem jest zapewnienie odpowiednich odległości społecznych w czasie panującej pandemii, czyli zwiększenie przestrzeni do przemieszczania się pieszych i rowerzystów oraz preferencji dla publicznego transportu.

Przez ostatnie lata Śródka przeszła ogromne przeobrażenie. Stała się jedną z większych atrakcji miasta. Bliskość Malty, Ostrowa Tumskiego, ale także mural, zabytkowe uliczki, liczne kawiarnie i restauracje sprawiły, że jest to to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Poznaniu. Do tego znajdują się tam szkoły, Brama Poznania oraz boiska Młodzieżowego Ośrodka Sportu (MOS). Zwiększył się ruch samochodowy, przy czym znaczna część kierowców traktowała wąskie uliczki jako skrót do jazdy w kierunku centrum.

W sobotę, 14 listopada, wprowadzona zostanie na Śródce strefa Tempo 30, a ul. Bydgoska przestanie być dwukierunkowa na całej długości. Samochody będą się mogły poruszać w dwóch kierunkach tylko na odcinku od ul. Podwale do Gdańskiej, by mogły dojechać między innymi do Bramy Poznania czy MOS. Dalszy odcinek ulicy będzie jednokierunkowy z wjazdem od ul. Wyszyńskiego. Skrzyżowania na ul. Śródka, Ostrówek czy rynku Śródeckim staną się równorzędne, co oznacza, że pierwszeństwo będą mieli nadjeżdżający z prawej strony.

W ramach nowej organizacji ruchu jednoznacznie wyznaczono miejsca postojowe. Rowerzyści mogą jeździć ul. Bydgoską w dwóch kierunkach dzięki wyznaczonemu kontraruchowi.

W wyniku tych zmian kierowcy jadący z ul. Podwale w kierunku centrum będą omijać śródeckie ulice. Mogą korzystać z buspasa, po którym mogą poruszać się także pojazdy skręcające w prawo w ul. Wyszyńskiego.

ZDM, el

 

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze