Poznań: Zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniu grochowskiej i Świtu. Będzie bezpieczniej?

skrzyżowanie Grochowska i Świt fot. ZDM

Wypadki, kolizje i utrudnienia mają miejsce na tym skrzyżowaniu nawet kilka razy w miesiącu. Dlatego Miejski Inżynier Ruchu podjął decyzję o wprowadzeniu tam zmian w organizacji ruchu. Żeby było bezpieczniej.

Scenariusze wypadków i kolizji, do których tam dochodzi, są zawsze podobne. Jadący ul. Grochowską chce skręcić w lewo w ul. Świt, a jadący za nim nie zdąży wyhamować i uderza w tył samochodu, który chce skręcić. W innych przypadkach skręcający blokuje środkowy pas ruchu. Stojący za nim i chcący pojechać prosto wjeżdża na prawy pas, gdzie dochodzi do uderzenia w jadący tam pojazd.

Dlatego teraz, zgodnie z zatwierdzonym przez Miejskiego Inżyniera Ruchu projektem, zmieni się sposób przejazdu ul. Grochowską przy skrzyżowaniu z ul. Świt. Środkowe pasy będą przeznaczone dla skręcających w lewo. Prawymi natomiast będzie można jechać na wprost lub w prawo. Nie zmienią się natomiast cykle sygnalizacji świetlnej.

Czy te zmiany poprawią bezpieczeństwo na tym skrzyżowaniu? Podobne rozwiązania zostały już wcześniej wprowadzone na innych skrzyżowaniach na ul. Grochowskiej (np. z ul. Marcelińską) – i dają efekty. Oby dały także i tutaj.

Wprowadzanie zmian rozpocznie się na początku października. Później podobna zmiana zostanie wprowadzona przy skręcaniu z ul. Grochowskiej w ul. Brzask.

Źródło: ZDM

Podziel się: