Poznań: Zmiany tras tramwajów w mieście. Zobacz co się zmieni!

Wierzbięcice po remoncie fot. PIM

18 września na Wierzbięcice wrócą tramwaje. Tego samego dnia rozpocznie się budowa przystanków wiedeńskich przy rynku Jeżyckim i ta trasa zostanie wyłączona z użytku, tak samo jak odcinek Górnej Wildy, gdzie rozpocznie się przebudowa węzła rozjazdowego.

Na ulicy Wierzbięcice na odcinku ponad 1 km zostało przebudowane torowisko tramwajowe wraz z siecią trakcyjną oraz węzeł rozjazdowy u zbiegu ulic Górna Wilda, Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 r. Dzięki temu poprawi się stan infrastruktury technicznej oraz komfort podróżowania tramwajami w tym rejonie, a także efektywność komunikacji zbiorowej.

– Przebudowa ul. Wierzbięcice to kolejna duża inwestycja w poprawę jakości komunikacji miejskiej w Poznaniu. Dzięki niej tramwaje będą tym odcinkiem jeździły szybciej, ciszej i przede wszystkim bezpieczniej. To, co z pewnością będzie wyróżniać tę trasę, to zielone torowisko na większości ponad kilometrowego odcinka – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Dzięki wydzieleniu torowiska tramwaje nie będą już blokowane przez samochody. Będzie też ono generowało znacznie mniej hałasu niż przed przebudową. Pasażerowie będą mogli skorzystać z nowych przystanków wiedeńskich przy ul. św. Czesława. Po obu stronach torowiska powstaje jezdnia z nową nawierzchnią, uwzględniająca także ruch rowerowy. Piesi do dyspozycji będą mieli nowe chodniki. Prace objęły też infrastrukturę oświetleniową, deszczową, wodociągową, gazową, elektryczną i ciepłowniczą.

Aktualnie na ul. Wierzbięcice pozostały do przeprowadzenia roboty wykończeniowe, w tym m.in. prace brukarskie. Trwają przygotowania do procedury odbiorowej. Wraz z uruchomieniem trasy tramwajowej udostępnione zostaną obie jezdnie ulicy oraz chodniki – i wszystko to ma być dostępne 18 września, jednak z wyłączeniem krótkiego odcinka między ul. Spychalskiego a 28 Czerwca 1956 r. w stronę centrum, gdzie wystąpiła konieczność przebudowy kanału telekomunikacyjnego.

Tego samego dnia wyłączony z ruchu zostanie odcinek ul. Górna Wilda, gdzie rozpocznie się przebudowa węzła rozjazdowego od strony ul. Górna Wilda,a także te prace, które nie będą wymagały wyłączenia ruchu tramwajowego na ul. 28 Czerwca 1956 roku. Tymczasowy przystanek Rynek Wildecki w obu kierunkach znajdować się będzie na wysokości kwiaciarni przy Rynku Wildeckim.

Po zakończeniu przebudowy węzła od strony Górnej Wildy ruch tramwajów na tej ulicy zostanie wznowiony – a zostanie wyłączony na ul. 28 Czerwca. Wtedy tam będą prowadzone pozostałe prace związane z modernizacją trasy tramwajowej, do skrzyżowania z ulicami Kilińskiego i Krzyżową. Koniec wszystkich robót zaplanowano na wiosnę 2022 roku.

Także 18 września pasażerów czekają zmiany na Jeżycach. W związku z budową przystanków wiedeńskich nastąpi zamknięcie części ul. Dąbrowskiego, między mostem Teatralnym, a rynkiem Jeżyckim. A to oznacza zmiany tras tramwajów jadących z Ogrodów do centrum i z powrotem.

Zmiany w komunikacji od 18 września (sobota)

Linia nr 2: OGRODY -… – Matyi – Wierzbięcice -… – DĘBIEC PKM

Linia nr 8: GÓRCZYN PKM -… – Roosevelta – Fredry -… – MIŁOSTOWO

Linia nr 9: STAROŁĘKA MAŁA -… – Królowej Jadwigi – Wierzbięcice -… – DĘBIEC PKM

Linia nr 10: POŁABSKA -… – Matyi – Wierzbięcice -… – DĘBIEC PKM

Linia nr 12: OS. SOBIESKIEGO -… – Matyi – Wierzbięcice -… – STAROŁĘKA PKM

Linia nr 17: OGRODY – Dąbrowskiego – Kraszewskiego – Św. Marcin – Gwarna – Mielżyńskiego -… – STAROŁĘKA PKM

Linia nr 18: OGRODY – Dąbrowskiego – Kraszewskiego – Roosevelta -… – PIĄTKOWSKA

Linie nr 216 i 226: na odcinku Rondo Kaponiera – Rynek Jeżycki obie linie kursować będą przez Zwierzyniecką i Kraszewskiego w obu kierunkach.

Źródło: UMP

Podziel się: