Jeżyce przejscie przez ulicę 5

Poznań: Zmiany organizacji ruchu na Jeżyckiej i Poznańskiej

Na dwóch jeżyckich ulicach wyremontowana zostanie nawierzchnia jezdni, zmieniona będzie organizacja ruchu i nasadzona niska zieleń. Poprawi się bezpieczeństwo i komfort zamieszkania. Pierwsze prace zaczną się już na początku przyszłego tygodnia.

Prace remontowe rozpoczną się od ulicy Jeżyckiej. We wtorek, 14 lipca, zniszczona nawierzchnia na lewym pasie ulicy, na odcinku od skrzyżowania z ulicą Barzyńskiego do numeru 38, będzie sfrezowana i ułożona zostanie nowa warstwa ścieralna. Następnie prace przeniosą się na prawy pas. Na czas frezowania i układania nawierzchni nie będzie wjazdu w ul. Kochanowskiego. Objazd wytyczono ul. Jeżycką, Kościelną, Wąską i Poznańską.

W kolejnych dniach ekipa drogowców będzie się przesuwać na dalsze odcinki ulicy, aż do skrzyżowania z ulicą Kościelną. Nie będzie wówczas możliwości wyjazdu z ul. Mylnej w ul. Jeżycką. Podczas prac na skrzyżowaniu z ul. Mączną ulica ta zostanie wyłączona z ruchu (poza dojazdem do posesji). Z kolei na czas robót na skrzyżowaniu z ul. Nad Bogdanką wjazd i wyjazd z tej ulicy będzie możliwy objazdem przez ul. Norwida i Barzyńskiego.

Remont nie obejmie około stumetrowego odcinka ulicy w rejonie numeru 36. Tam nową nawierzchnię wykona spółka Veolia, która będzie w tym roku prowadzić prace związane z położeniem cieplika.

Podczas prac zmieni się organizacja ruchu na remontowanym odcinku ulicy Jeżyckiej. Kierowcy będą mogli korzystać tylko z jednego pasa i nie będą mogli parkować po obu stronach ulicy. Znaki drogowe, mówiące o zakazie parkowania, są już ustawione na początkowym odcinku ulicy Jeżyckiej. Na czas frezowania zamykane naprzemiennie będą pojedyncze przejścia dla pieszych. Prędkość maksymalna pojazdów w rejonie prac będzie ograniczona do 30 km/h.

Prace na ulicy Jeżyckiej powinny zakończyć się w ostatnim tygodniu lipca. Następnie remont obejmie nawierzchnię ulicy Poznańskiej, aż do skrzyżowania z ulicą Kościelną.

Po zakończeniu remontu wykonywana będzie nowa organizacja ruchu: malowane oznakowanie poziome, ustawiane znaki, montowane słupki i stojaki rowerowe. Zmodernizowana zostanie również sygnalizacja przy szkole podstawowej na ul. Jeżyckiej. Wyznaczone będą nowe przejścia dla pieszych na obu ulicach. Ten zakres prac powinien zakończyć się wraz z końcem września. Jesienią odbędą się nasadzenia krzewów.

Wszystkie te prace spowodują, że obie jeżyckie ulice staną się bardziej bezpieczne dla kierowców, pieszych i rowerzystów. Zyskają również mieszkańcy, ponieważ ruch na ulicach zostanie uspokojony, a pojazdy będą mogły się poruszać z maksymalną prędkością 30 km/h. Płynność ruchu poprawi wyłączenie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Poznańskiej, Mickiewicza i Jeżyckiej. Rowerzyści będą mogli korzystać z kontrapasów.

Ulice zostaną zawężone do jednego pasa i dzięki temu parkowanie po ich południowych stronach będzie można przenieść na jezdnię. Piesi zyskają szersze chodniki i dodatkowe przejścia w rejonie ulicy Wąskiej, Kochanowskiego i na wysokości Szpitala Miejskiego im. F. Raszei. Na uwolnionych od parkujących samochodów chodnikach w wybranych miejscach nasadzone zostaną krzewy.

Całość planowanych prac będzie kosztować ponad dwa miliony złotych. W zmiany na Jeżycach zaangażowana jest również lokalna rada osiedla, która przeznaczyła środki na nasadzenia zieleni.

ZDM, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze