Poznań: Zmiany na nocnych liniach autobusowych już od 1 marca!

nocny autobus fot. ZTM
Bogatsza sieć połączeń i wygodniejsze przesiadki – wszystko to już w nocy z 1 na 2 marca w nocnych autobusach. Zmienia się trasy, będzie też nowa numeracja.

Chodzi o to, by komunikacja nocna była dostępna dla większej liczby pasażerów, wygodniejsza i obejmowała więcej niż obecnie rejonów miasta. Dlatego większość obecnych nocnych linii autobusowych zostanie przekształcona w tzw. przelotowe. Dziś głównym miejscem styku nocnych autobusów jest rondo Kaponiera, gdzie znajduje się ich przystanek początkowy/końcowy. Od 1 marca Kaponiera nadal będzie ważnym punktem, ale już jako przystanek przelotowy na trasie do innego rejonu Poznania, a nie końcowy. To pozwoli zwiększyć możliwość bezpośrednich połączeń.

Ponadto dużo większą rangę w systemie nocnej komunikacji zyskają także takie węzły komunikacyjne jak: Małe Garbary, Rondo Starołęka, Rondo Rataje i Rondo Śródka, gdzie będzie się krzyżować wiele linii dając możliwość potencjalnej przesiadki.

Nocne połączenia zyskają np. mieszkańcy okolic ulicy Malwowej na Junikowie czy ul. Jasielskiej na Podolanach, gdzie będą dojeżdżały autobusy nowych linii numer 214 oraz 216 i 226. W kilku obszarach, gdzie obecnie funkcjonuje już komunikacja nocna, zostanie ona uatrakcyjniona poprzez zapewnienie bezpośrednich połączeń z centrum miasta. Dotyczy to np. Antoninka (linia nr 222), Szczepankowa i Krzesin (linia nr 220) czy Głuszyny (linia nr 221).

Przesiadki odbywały się będą w znacznie wygodniejszy sposób, ponieważ autobusy większości linii nocnych w rejonie węzła Rondo Kaponiera wjeżdżać będą na wspólne przystanki tramwajowo-autobusowe. Ponadto autobusy na liniach nr 211, 220 i 221 kursujące z Garbar zsynchronizowane zostaną pod kątem przesiadek m.in. z nocną linią tramwajową nr 201.

Przy okazji wprowadzona zostanie zmiana numeracji linii nocnych. Nowe numery linii w miarę możliwości będą nawiązywać do obecnych, np. linia nr 218 będzie kursować zamiast linii nr 234 i 238. Numeracja linii od 201 do 231 będzie dotyczyć nocnych linii miejskich, natomiast numeracja rozpoczynająca się od 250 dotyczyć będzie linii podmiejskich.

Wprowadzany od 1 marca nowy układ linii, może ulegać czasowym modyfikacjom z uwagi na prowadzone prace remontowe i konieczność wprowadzania zmian.

ZTM

Podziel się:

Ostatnio dodane: