nocny autobus fot. ZTM

Poznań: Zmiany na liniach i trasach nocnych autobusów

Zmienią się trasy, połączenia, a nawet numery. Już w nocy z 1 na 2 marca będziemy jeździć zupełnie inaczej nocnymi autobusami po Poznaniu. Ma być wygodniej.

– Celem zmian, które zostaną wprowadzone od nocy z 1 na 2 marca, jest podniesienie standardu komunikacji nocnej. Chcemy, żeby była ona bardziej dostępna dla większej liczby pasażerów, wygodniejsza i obejmowała więcej niż obecnie rejonów miasta – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W praktyce większość obecnych nocnych linii autobusowych zostanie przekształcona w tzw. przelotowe.

– Od 1 marca autobusy linii nocnych także będą zatrzymywały się na Kaponierze – wyjaśnia Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. – Będzie ona stanowić jeden z najważniejszych węzłów i miejsc na przesiadkę – ale będzie to przystanek przelotowy na trasie do innego rejonu Poznania, a nie końcowy. To pozwoli zwiększyć możliwość bezpośrednich połączeń.

Znacznie więcej autobusów będzie miało przystanki na Małych Garbarach, rondzie Starołęka, rondzie Rataje i rondzie Śródka. Takie krzyżowanie się linii da więcej możliwości przesiadki.

– Swoje opinie na temat zmian, prawie wszystkie pozytywne, nadesłane zostały przez większość zainteresowanych rad osiedli. Uwagi na temat zaprezentowanego pod koniec października projektu reorganizacji linii nocnych otrzymaliśmy także od pasażerów. Wszystkie głosy zostały dokładne przeanalizowanie oraz, w miarę możliwości technicznych, uwzględnione w projekcie – wyjaśnia Wojciech Miechowicz, zastępca dyrektora ZTM ds. Publicznego Transportu Zbiorowego.

Połączenia liniami nocnymi zyskają np. mieszkańcy okolic ulicy Malwowej na Junikowie czy ul. Jasielskiej na Podolanach, gdzie będą dojeżdżały autobusy nowych linii numer 214 oraz 216 i 226. Antoninek (linia nr 222), Szczepankowo i Krzesiny (linia nr 220) oraz Głuszyna (linia nr 221) zyskają bezpośrednie połączenie z centrum miasta.

Wygodniejsze będą przesiadki, bo autobusy większości linii nocnych w rejonie węzła Rondo Kaponiera wjeżdżać będą na wspólne przystanki tramwajowo-autobusowe. Ponadto autobusy na liniach nr 211, 220 i 221 kursujące z Garbar będą zsynchronizowane m.in. z nocną linią tramwajową nr 201.

Przy okazji została wprowadzona zmiana numeracji linii nocnych. Nowe numery linii w miarę możliwości będą nawiązywać do obecnych, np. linia nr 218 będzie kursować zamiast linii nr 234 i 238. Ponadto grupy linii, np. para 212 i 222, na których autobusy w dużej mierze jeżdżą tą samą trasą, dają możliwość odróżnienia wariantów linii z tego samego rejonu miasta.

Numeracja linii od 201 do 231 będzie dotyczyć nocnych linii miejskich, natomiast numeracja rozpoczynająca się od 250 dotyczyć będzie linii podmiejskich.

ZTM

5 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze