prof. Tadeusz Zgółka fot. UMP

Poznań: Zmarł prof. Tadeusz Zgółka

Znakomity językoznawca, wybitny naukowiec i twórca debat o stanie polszczyzny odbywających się w Poznaniu zmarł dzisiaj w wieku 76 lat.

Profesor Tadeusz Zgółka był pracownikiem Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, członkiem Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Prezydium Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Współorganizował na UAM nowe kierunki studiów: językoznawstwo i informację naukową, hungarystykę, hispanistykę i etnolingwistykę.

To dzięki niemu na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM otwarto Podyplomowe Studium dla Nauczycieli Języka Polskiego jako Obcego. Współtworzył także wydział neofilologii, był współorganizatorem i rektorem Wyższej Szkoły Języków Obcych w Poznaniu, a doktorat honoris causa otrzymał między innymi od Uniwersytetu im. Łomonosowa w Archangielsku, gdzie współtworzył studia polonistyczne.

Dzięki niemu także Poznań od 2017 roku razem z Radą Języka Polskiego organizuje otwarte debaty o stanie polszczyzny.

– Profesor Zgółka chciał, by Poznań stał się stolicą polszczyzny. I dzięki jego determinacji to się udało. Zapoczątkowane pięć lat temu spotkania co roku przyciągają setki widzów i słuchaczy,i są prawdziwym świętem miłośników języka polskiego – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – Poznań stracił dziś wybitnego naukowca i wielkiego człowieka, który nie wahał się mówić, że język ma służyć demokracji. Ale jego dzieło i przesłanie zostaną z nami na długo.

Tadeusz Zgółka w 2008 roku otrzymał tytuł Zasłużonego dla Miasta Poznania. Został też odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i licznymi nagrodami uczelnianymi.

UMP

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze