Poznań: ZKZL rozpoczyna sezon grzewczy

fot. pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

W dniach 26-30 września w budynkach miejskich rozpocznie się sezon grzewczy, jak zapowiedział Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. To szybciej, niż planowano, ale ze względu na głosy najemców termin został przyspieszony.

– Dyspozycję włączenia urządzeń dostarczających ciepło do mieszkań otrzymali zarówno operatorzy węzłów cieplnych, jak i firmy obsługujące lokalne kotłownie w komunalnych budynkach – wyjaśnia Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL. – Zarząd komunalnych Zasobów Lokalowych jak co roku przypomina też o konieczności rozkręcenia głowic termostatycznych i ich ustawienia w pozycji otwartej przed wyżej wymienionym terminem w celu prawidłowego działania ogrzewania w mieszkaniu.

Rzecznik podkreśla, że ani administracja samorządowa, ani Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych nie mają wpływu na kształtowanie polityki cenowej poszczególnych dostawców mediów. Mogą jednak – i to robią – upowszechniać wiedzę, w jaki sposób można efektywnie oszczędzać energię.
– Krótka broszura w postaci infografik dostępna jest na stronie internetowej ZKZL i każdy może ją bezpłatnie pobrać – zapewnia Łukasz Kubiak. – Spółka ma nadzieję, że osoby, które skorzystają z rekomendacji znajdujących się w poradniku będą mogły efektywniej i taniej korzystać zarówno z energii cieplnej, jak i elektrycznej w swoich mieszkaniach. Jest to szczególnie istotne w obliczu szalejącej inflacji i wszechobecnych podwyżek.

Poradnik jest przygotowany z myślą o najemcach lokali komunalnych, ale z pewnością wiele przydatnych rad znajdą tam także wszyscy inni poznaniacy. Mogą się z niego dowiedzieć, że wzrost temperatury o 1 stopień Celsjusza w pomieszczeniu oznacza wzrost zużycia energii o 5 proc. W poradniku jest także kilka rad, jak można oszczędzić energię: na przykład warto pamiętać o wyłączaniu światłą w tych pomieszczeniach, w których się nie przebywa, odłączaniu od prądu ładowarek po zakończeniu ładowania, a także komputerów, telewizorów i odbiorników radiowych, jeśli z nich nie korzystamy. W stanie czuwania także pobieraja prąd.