wilki fot. pixabay

Poznań: Zieloni wnioskują o pilną zmianę decyzji o odstrzale wilków

Działacze apelują do GDOŚ, żeby wstrzymała decyzję do czasu odłowienia wilków przez ogród zoologiczny w Poznaniu.

Jak informowaliśmy, dyrektor Ewa Zgrabczyńska zadeklarowała pomoc i chęć odłowienia młodych wilków, które można byłoby spróbować wyleczyć, dzięki czemu przeżyłyby. Zieloni popierają tę decyzje i dlatego wnioskują do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, by wstrzymała się z wydaniem decyzji o odstrzale wilków do czasu odłowienia młodych przez zoo.

“Takie rozwiązanie jest zgodne z ustawą o ochronie zwierząt, pozwala na rozwiązanie potencjalnych konfliktów z mieszkańcami, a jednocześnie zabezpiecza interes przedstawicieli ściśle chronionego gatunku zwierząt, jakim są wilki” – piszą Zieloni w swoim piśmie. – “Także podawany argument dotyczący stanu zwierząt może być obiektywnie zweryfikowany po odłowieniu, a w razie potwierdzenia choroby zwierzęta te mogą zostać objęte profesjonalną opiekę weterynaryjną”.

Zieloni przypominają, że decyzja GDOŚ o odstrzale wilków wywołała powszechne oburzenie wśród mieszkańców gminy Swarzędz i jej okolic, a także naukowców i przyrodników. W ciągu dwóch dni ponad 500 osób podpisało się pod petycją przeciwko odstrzałowi wilków.

“Deklaracja i działania Poznańskiego Ogrodu Zoologicznego otwierają drogę do rozwiązania rzekomego (wykreowanego przez myśliwych) konfliktu z ludźmi oraz w razie konieczności udzielania pomocy weterynaryjnej chorym osobnikom” – uważają Zieloni. – “Zgoda na odstrzał w momencie, gdy istnieje możliwość zabezpieczenia, wywiezienia i w przypadku choroby wyleczenia tych zwierząt (co należy podkreślić taką drogę przewiduje ustawodawca) byłaby zwykłym barbarzyństwem oraz stała by w oczywistej sprzeczności z statutowymi obowiązkami, jakie powinna realizować GDOŚ.
Wnioskujemy o podjęcie równie szybkiej decyzji, jak ta o odstrzale, gdyż pojawiają się informacje o działaniach myśliwych zmierzających do jak najszybszego zabicia tych zwierząt np. poprzez wabienie w okolicach ambon itd.”.

Działacze Zielonych na koniec wyrażają nadzieję, że GDOŚ stanie po stronie przyrody, racjonalnych, naukowych argumentów – i wykorzysta możliwości ratowania ściśle chronionych zwierząt. Nie ulegnie natomiast wpływom myśliwych, których jedynym celem jest „rekreacyjne” zabicie wilczej rodziny.

Zieloni Poznań

5 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze