MPK tramwaj Trasa kórnicka fot. Sławek Wąchała

Poznań: Zieloni przeciwko podwyżkom cen biletów miejskiej komunikacji

“Usługi publiczne, takie jak komunikacja miejska, nie powinny być źródłem zwiększania dochodów budżetowych. Naszym zdaniem oszczędności można znaleźć w innych działach budżetu miasta” – uważają poznańscy Zieloni. I przekazali swoje stanowisko prezydentowi Poznania.

Sprawa podwyżek cen biletów miejskiej komunikacji budzi coraz więcej wątpliwości. Nikt nie neguje kosztów, jakie poniósł poznański samorząd z powodu remontów starych tras tramwajowych, budowy nowych i kupna nowego taboru. Nikt też nie przeczy, że obecnie pojazdami miejskiej komunikacji jeździ się coraz bardziej komfortowo i punktualnie – chociaż do doskonałości jeszcze trochę brakuje. I tylko zwolennicy PiS negują fakt zabrania samorządom sporych pieniędzy z budżetów. A to właśnie ustawowe regulacje rządu Mateusza Morawieckiego w sprawie podatków PIT i CIT sprawiły, że do budżetów miast i gmin wpływa znacznie mniej pieniędzy.

Szukanie oszczędności jest więc niezbędne i dotyczy wszystkich samorządów. Nawet bogatego Poznania, który co prawda ma większy budżet niż na przykład gmina wiejska – ale też i większe zobowiązania oraz koszty niż ona.

Czy jednak koniecznie tych oszczędności trzeba szukać w kieszeni poznaniaków, każąc im drożej płacić za bilety miejskiej komunikacji?
Oto stanowisko poznańskiego koła Partii Zieloni w sprawie planowanych podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej:

“Z ogromnym niepokojem przyjęliśmy informację o planowanych na połowę roku podwyżkach cen biletów komunikacji miejskiej. Rozumiemy, iż polityczne decyzje rządu przyniosły wymierne straty w budżecie Poznania. Uważamy jednak, że usługi publiczne, takie jak komunikacja miejska, nie powinny być źródłem zwiększania dochodów budżetowych. Naszym zdaniem oszczędności można znaleźć w innych działach budżetu miasta.

Bez względu bowiem na wielkość podwyżek, komunikacja miejska nigdy nie będzie rentowna. Jej rola w systemie funkcjonowania miasta jest zupełnie inna. Dostępna, a przede wszystkim tania komunikacja miejska, jest jednym z fundamentów nowoczesnego, prospołecznego i zielonego miasta XXI wieku. A wierzymy, że Poznań ma potencjał, by takim miastem się stać.

Tymczasem informacja o planowanych podwyżkach zbiegła się w czasie z deklaracją władz Poznania, iż w ciągu kilku najbliższych lat nasze miasto ma mieć najlepszą komunikację miejską w Polsce. Doceniając tę deklarację, przypominamy jednak, iż dobrze funkcjonująca komunikacja miejska to nie tylko infrastruktura i nowoczesne pojazdy, ale przede wszystkim jak najszersza dostępność cenowa.

Tania i dostępna komunikacja miejska to także szansa na ograniczenie emisji spalin, pyłów i hałasu pochodzących z samochodów. To także realne ograniczenie korków na już i tak zatłoczonych poznańskich ulicach. Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy stajemy w obliczu kryzysu klimatycznego i każde – nawet najmniejsze działanie minimalizujące skutki zmian klimatu – jest cenne i wartościowe.

Dlatego apelujemy do Prezydenta Poznania oraz Radnych wszystkich opcji politycznych o rozważenie zminimalizowania skutków podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej. Szczególnie apelujemy o ograniczenie wielkości podwyżek cen biletów miesięcznych, z których korzystają przede wszystkim uczniowie i studenci oraz biletów senioralnych. Planowane przez władze miasta podwyżki mogą spowodować, że część osób z tych grup społecznych przestanie korzystać z komunikacji publicznej lub też będzie ryzykować jazdę bez biletu, a w konsekwencji wpływy do budżetu miasta nie będą tak duże, jak to planowano.

Z wyrazami szacunku
Zarząd koła poznańskiego Partii ZIELONI
Izabela Janicka
Paweł Grzybowski
Aleksander Kołodziej”

Projekt podwyżek cen biletów opublikował na swojej stronie Zarząd Transportu Miejskiego, a poznańscy radni mają się nimi zająć podczas marcowej sesji rady miasta. Jeśli je zaakceptują – wyższe ceny zaczną obowiązywać od 1 lipca.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze