Poznań: ZDM robi wiosenne porządki

wiosenne porządki fot. ZDM
Koronawirus koronawirusem – a posprzątać po zimie trzeba. Zarząd Dróg Miejskich właśnie rozpoczął pozimowe sprzątanie ulic. Konieczność wykonania prac interwencyjnych mogą zgłaszać również mieszkańcy.

Prace trwają od dwóch tygodni. Na początku koncentrowały się na ulicach znajdujących się w centrum miasta. Z piasku, gałęzi, pozostałości liści i innych śmieci drogowych zostało oczyszczonych 70 km jezdni, na przykład ulice Słowiańska, Garbary, aleja Niepodległości, Aleje Solidarności, Szelągowska, Królowej Jadwigi. Niedługo zamiatarki pojawią się na Serbskiej, Winogrady, Dymka, Piwnej, Szwedzkiej, Kobylepole, Starołęckiej, Czernichowskiej i innych ulicach Starołęki, Szczepankowa. Szczególną uwagę sprzątający zwracają na martwe pola, azyle, pola skrzyżowań ulic, na których w okresie zimowym gromadzi się piasek i inne zanieczyszczenia.

Sprzątane są również drogi rowerowe. Zakończyły się prace na Wartostradzie, Jana Pawła II, Alejach Solidarności, ks. Mieszka. Oczyszczanie chodników najczęściej odbywa się wraz z uprzątaniem jezdni. Dzięki temu skuteczność prac jest większa, a piasek nie przenosi się na sąsiednie nawierzchnie.

Po Wielkanocy czyszczenie jezdni, dróg rowerowych i chodników odbywać się będzie cyklicznie: raz na dwa tygodnie zamiatarki będą oczyszczać 210 km jezdni. Jezdnie, drogi rowerowe mniej uczęszczane, znajdujące się na peryferiach miasta będą sprzątane doraźnie.

– Obecnie dużych nakładów i starań wymaga sprzątanie terenów zielonych i poboczy ulic – mówi Agata Kaniewska, rzeczniczka prasowa ZDM. – Warunki atmosferyczne, a zwłaszcza porywisty wiatr, powodują gwałtowne rozrzucanie śmieci takich jak plastik, folie, zużyty papier. Dlatego zwracamy się z apelem do administratorów budynków, osiedli mieszkaniowych o zabezpieczenie przed wiatrem boksów i pojemników na śmieci. W efekcie mniej śmieci domowych znajdzie się na naszych ulicach i terenach zieleni przyulicznej.

ZDM zakłada, że do połowy kwietnia zostanie oczyszczonych 500 km jezdni, ponad 120 km dróg rowerowych i 813 tysięcy metrów kwadratowych chodników.

W pozimowym sprzątaniu mieli wziąć udział także chętni poznaniacy – w dniach od 3 do 5 kwietnia miała się odbywać proekologiczna akcja „Wiosenne porządki 2020”. Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania przygotował już na nią worki i rękawiczki. Jednak ze względu na stan epidemiczny z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa akcja została zawieszona. Kiedy będzie mogła się odbyć – jeszcze nie wiadomo.

Mieszkańcy mogą jednak zgłaszać miejsca, które ich zdaniem trzeba sprzątnąć, do Zarządu Dróg Miejskich.

Zgłoszenia dotyczące konieczności wykonania prac interwencyjnych można zgłaszać telefonicznie (61 64 77 231 – do końca marca telefon jest czynny przez całą dobę) lub pocztą elektroniczną (zdm@zdm.poznan.pl).

ZDM/el

Podziel się: