kontrola drzew fot. ZDM

Poznań: ZDM kontroluje… drzewa

Czy miasto chce wyciąć drzewa na Stablewskiego? – zaalarmowała nas nasza użytkowniczka, pani Maria. Bo wszystkie rosnące tam klony mają numery namalowane zieloną farbą.

Na zielono zostały oznaczone, jak twierdzi pani Maria, wszystkie drzewa rosnące na odcinku między Kasprzaka a Głogowską.
– Czy to znaczy, że zostaną wycięte? – pyta pani Maria. I zapowiada, że gdyby tak miało być, zorganizuje protest z sąsiadami.

Na szczęście te konkretne oznaczenia drzew nie mają nic wspólnego z wycinka, tylko z pielęgnacją. W Poznaniu rozpoczął się przegląd drzew przyulicznych, zlecony przez Zarząd Dróg Miejskich, który jest przeprowadzany co roku. Specjaliści sprawdzają stan wszystkich miejskich drzew, by żadne z nich nie spadło na samochód, dom – albo na któregoś poznaniaka.

Zdarza się bowiem, że pomimo pozornie dobrej kondycji i zielonych liści w koronie, organy drzewa mogą mieć wady wskazujące na to, że jego stan się pogarsza i drzewo może stać się zagrożeniem dla przechodniów lub samochodów.

Badanie wykonują specjaliści z zakresu ogrodnictwa, leśnictwa, dendrologii i architektury krajobrazu. Podczas przeglądu oceniane są poszczególne organy każdego badanego drzewa (sylwetka, pień, korona, strefa korzeniowa) pod kątem zagrożenia złamaniem, rozłamaniem oraz wywróceniem. Pod uwagę brany jest również wiek rośliny, jej gatunek, cechy siedliskowe i otoczenie, w jakim rośnie.

Gdy już specjaliści ocenią drzewo – zostawiają znak i to właśnie te znaki tak zaniepokoiły panią Marię. Zielony numer i kropka nie oznacza na szczęście drzewa do wycinki, tylko drzewo, które wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, np. usunięcia suchych gałęzi. Gdyby kropka i numer były pomarańczowe – już byłoby gorzej. To oznacza skierowanie drzewa do komisyjnego specjalistycznego przeglądu z uwagi np. na zagrożenie wynikające z ryzyka upadku, złamania lub odłamania konarów.

Jak informuje ZDM, w wyniku przeprowadzonego przeglądu powstanie dokumentacja fotograficzna oraz inwentaryzacja drzew zagrażających bezpieczeństwu. Kolejnym krokiem będzie wykonanie koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych. Zanim podjęta zostanie decyzja o usunięciu jakiegokolwiek drzewa, przeprowadzony zostanie ponowny, komisyjny przegląd (tym razem z udziałem przedstawicieli ZDM, Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta lub Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego oraz specjalistów, autorów pierwszego przeglądu).

Organ wydający zgodę na usunięcie drzewa z pasa drogowego (ze względów zdrowotnych lub bezpieczeństwa) każdorazowo nakłada na ZDM obowiązek posadzenia nowych roślin w ramach rekompensaty. Takie nasadzenia są wykonywane tuż obok miejsca ubytku, chyba że istniejąca infrastruktura (np. podziemna) to uniemożliwia. Wówczas nowe drzewa sadzone są w najbliższej okolicy.

ZDM, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze