Poznań zdecydował się na grupowy zakup energii i gazu

Poznań, okoliczne gminy i miejskie spółki po raz kolejny zdecydowały się na grupowy zakup energii i gazu. Dzięki temu miasto zaoszczędzi prawie 4 mln zł.

Już po raz siódmy Miasto Poznań przeprowadziło procedurę przetargową na grupowy zakup energii elektrycznej. Przetargi w poprzednich latach okazały się sukcesem – dlatego w tym roku do grupy zakupowej przystąpiło aż 64 uczestników. Oprócz Miasta Poznań jest wśród nich 13 gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Poznań. Umowy w ramach grupowych zakupów zostały zawarte we wtorek, 16 października, w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania.

– Cieszę się, że razem udało nam się dokonać zakupu energii elektrycznej i paliwa gazowego – mówił Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania, podpisując umowy. – Ceny energii rosną w zatrważającym tempie, więc w perspektywie najbliższych lat trzeba będzie zastanowić się nad optymalizacją zużycia energii i nad bardziej racjonalnym z niej korzystaniem. Dziękuję, że tymczasem możemy działać w grupie zakupowej i dzięki współpracy wynegocjować lepszą ofertę, niż moglibyśmy uzyskać osobno.

Do przetargu stanęły dwa przedsiębiorstwa energetyczne, najkorzystniejszą ofertę złożyła spółka ENEA S.A. Łączna wartość umów grupy zakupowej na rok 2018 wynosi ok. 113,5 mln zł. W tym wartość umowy Miasta Poznań szacuje się na ok. 16,7 mln zł brutto.

Pomimo znacznego wzrostu cen energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii, poznańska grupa zakupowa zdołała uzyskać oszczędności w stosunku do cen taryfowych. Było to możliwe, bo w ramach umów na grupowy zakup energii zastosowano tzw. mechanizm indeksacji ceny w przypadku obniżki cen notowanych na Towarowej Giełdzie Energii, która pozwala na osiągnięcie dodatkowych oszczędności.

Poznań jako pierwsze miasto w Polsce utworzył grupę zakupową gazu. W tym roku najlepszą ofertę złożyła spółka PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o., z którą miasto podpisało umowę na ok. 11 mln zł brutto.

Pomimo gwałtownego wzrostu cen paliwa gazowego na Towarowej Giełdzie Energii, poznańska grupa zakupowa zdołała uzyskać najkorzystniejsze ceny w porównaniu do innych grup zakupowych. W ramach umowy na grupowy zakup gazu również zastosowano mechanizm indeksacji ceny.

Autor: UMP

Podziel się:

Ostatnio dodane: