Poznań Osiedle Młodych os. Piastowskie fot. Sławek Wąchała (zdjęcie ilustracyjne)

Poznań: Zbliżają się wybory! Kto z poznaniaków o tym wie?

W Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” na 13 kwietnia zaplanowano wybory do rad spółdzielczych osiedli. Ale radny miejski Łukasz Kapustka zwraca uwagę, że bardzo mało osób o tym wie. A wybory mają duże znaczenie dla osiedli i dla miasta.

Jak informuje radny, 13 kwietnia mieszkańcy aż 15 spółdzielczych osiedli ratajskich – prawie 60 tysięcy poznaniaków – wybiorą swoich przedstawicieli na kadencję 2022-2025. To spora część Poznania.
– Niestety, historia pokazuje, że każde wybory w spółdzielni mieszkaniowej cieszą się niewielką popularnością – podkreśla radny. – Wynika to z faktu, że mieszkańcy o wyborach po prostu nie wiedzą. Wydarzenie to jest często przemilczane przez lokalne media. Niestety na niską frekwencję ma również wpływ termin wyborów. Odbywają się one w środku tygodnia, a nie jak wybory ogólnokrajowe w weekendy.

Dodatkowym powodem może być też to, że wiele osób nie rozróżnia rad osiedli samorządowych od spółdzielczych – to z kolei efekt braku wiedzy o funkcjonowaniu samorządów lokalnych, ale też i strukturze oraz zasadach działania spółdzielni mieszkaniowych.
– O tym, jak niska jest świadomość mieszkańców świadczy również fakt, iż do rad osiedli nie zgłaszają się sami kandydaci – zwraca uwagę radny Kapustka. – Od wielu lat, często nawet od kilkudziesięciu, na osiedlach w radach zasiadają te same osoby. Obejmują oni mandaty spółdzielczych radnych kilkoma głosami lub wchodzą do rad osiedli właściwie z automatu, nie mając kontrkandydatów. W tym roku jest podobnie. Praktycznie na wszystkich 15 osiedlach trudno mówić o realnych wyborach, jeżeli na listach wyborczych są pojedyncze nazwiska. Właściwie tylko na osiedlu Lecha i Czecha powstała konkurencja dla osób, które od lat wchodzą w skład rady osiedla Lecha i Czecha.

W efekcie mieszkańcy, którzy nie interesują się wyborami – nie mają wpływu na działania spółdzielni na swoich osiedlach. Bardzo często nie wiedzą nawet, jak wiele spółdzielnie mogą zrobić na swoim terenie dla dobra i wygody mieszkańców i jak wielu działań spółdzielni mieszkańcy mogą zablokować, jeśli uznają je za niekorzystne.

– Warto tymi wyborami się zainteresować i oddać swój głos – zachęca radny. – Rady osiedli w Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” mają bowiem bardzo szerokie kompetencje, a sama spółdzielnia jest swojego rodzaju miastem w mieście. Podobne problemy mają inne spółdzielnie w kraju. Jednak zmiany w innej poznańskiej spółdzielni, które miały miejsce w zeszłym roku pokazały, że mieszkańcy mogą wiele zmienić.

Głosować można w środę 13 kwietnia w godzinach od 12:00 do 20:00. Siedziby spółdzielczych komisji wyborczych podane są na stronie spółdzielni Osiedle Młodych, tam też można znaleźć szczegóły dotyczące wyborów.