Poznań: Zawody w jednej z najtrudniejszych układanek

fot. pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

28 i 29 maja w Centrum Kultury Fizycznej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu najlepsi zawodnicy z całej Polski zmierzą się z jedną z najtrudniejszych układanek na świecie podczas UPP Poznań Cubing.

Kultową kostkę wymyślił w 1974 r. Ernő Rubik, profesor architektury Budapeszteńskiej Akademii Sztuki Użytkowej. Układanka, zwana później kostka Rubika, miała pomóc studentom architektury lepiej zrozumieć zasady rządzące przestrzenią.

Jej układanie nie jest łatwe – a przynajmniej nie jest łatwe dla wszystkich. Samemu profesorowi Rubikowi ułożenie wytworzonego przez siebie gadżetu za pierwszym razem zajęło aż miesiąc. Nic więc dziwnego, że układanie kostki dość szybko stało się popularną rywalizacją, a obecnie speedcubing, czyli układanie kostek sportowych na czas, to już dyscyplina sportowa. Jest ona tak popularna, że od 1982 r. organizowane są oficjalne mistrzostwa świata.

W ostatni weekend maja, 28 i 29 tego miesiąca, pasjonaci tej konkurencji spotkają się w Centrum Kultury Fizycznej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, gdzie odbędą się zawody speedcubingu UPP Poznań Cubing. Podczas tych zawodów z kostką Rubika zmierzą się najlepsi zawodnicy z całej Polski.
– Rywalizować będą aż w ośmiu konkurencjach – wyjaśnia Iwona Cieślik, rzeczniczka prasowa UPP. – Najszybsze układanie kostek 2×2, 3×3 i 4×4, układanie kostki 3×3 najmniejszą liczba ruchów oraz 3×3 bez patrzenia, skewb (kostka poruszająca się po przekątnych), pyraminx (czworościan foremny) oraz Rubik’s Clock. W zawodach weźmie udział blisko 100 osób.

Zawody odbywają się pod patronatem World Cube Association, czyli światowej federacji kostki Rubika.