Poznań: Zatrucie pastą jajeczną w szpitalu?

W Wielkopolskim Centrum Pulmonologii w Poznaniu doszło do zbiorowego zatrucia pacjentów z kilku różnych oddziałów. Sprawę bada Sanepid, a szczególnie zainteresował się pastą jajeczną podaną podczas śniadania.

Około dwudziestu pacjentów poczuło się gorzej w piątek, po zjedzeniu na śniadanie kanapek z pastą jajeczną. Jedzenie do szpitala dostarcza firma cateringowa, więc przede wszystkim Sanepid skontroluje jej wyroby i sposób ich przygotowania. Powodem może być brak zachowania higieny, co przy posiłkach dla chorych jest szczególnie ważne. Osłabiony chorobą organizm reaguje znacznie gwałtowniej na każda toksynę i zatrucie pokarmowe dla pacjenta w szpitalu jest znacznie bardziej niebezpieczne niż dla zdrowego człowieka. Jak podaje Radio Poznań, Sanepid zamierza także sprawdzić sytuację w innych szpitalach, do których posiłki dostarcza ta firma cateringowa, by dowiedzieć się, czy tam nie doszło do zatrucia.

Inną ewentualnością jest infekcja wirusowa, która w środowisku osób osłabionych rozprzestrzenia się błyskawicznie i daje bardzo podobne objawy do zatrucia pokarmowego. Co wywołało chorobę – będzie wiadomo po zakończeniu badań. Na szczęście jej objawy po jednym dniu ustąpiły.

Radio Poznań, el

Dodaj komentarz

avatar