Poznań: Zanim pojedziesz na test – zarejestruj się!

punkt drive thru fot. DWOT
W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem do wielu punktów pobrań ustawiają się długie kolejki. Dzieje się tak dlatego, że osoby skierowane na badanie nie wykonują wcześniejszej rejestracji, co wydłuża procedurę w samym punkcie.

Osoby skierowane przez lekarza rodzinnego na wykonanie testu powinny przed udaniem się do punktu pobrań zarejestrować się telefonicznie. Zlecając wykonanie testu w kierunku koronawirusa, lekarz rodzinny podaje pacjentowi kod. Jeśli pacjent, przed udaniem się na wymaz, zadzwoni do punktu pobrań i poda swoje dane z kodem, znacznie skróci to całą procedurę pobierania wymazu.

– Jeśli chcecie skrócić czas oczekiwania na pobranie wymazu w punkcie pobrań, koniecznie zadzwońcie wcześniej i zarejestrujcie wizytę – apeluje wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Obecnie w Wielkopolsce funkcjonuje 45 punktów pobrań wymazów w kierunku koronawirusa. W samym Poznaniu jest ich 12.

Punkty pobrań to miejsca, do których zgłaszają się pacjenci chcący skorzystać z badania w kierunku zakażenia Sars-Cov-2. Na miejscu pobierany jest od pacjentów materiał biologiczny, który następnie trafia do laboratorium. Przed badaniem trzeba okazać dokument ze zdjęciem i swoim nr PESEL. Po wykonaniu badania wynik pojawi się na Internetowym Koncie Pacjenta. Poinformuje o nim także lekarz POZ.

Rejestr punktów prowadzi wielkopolski oddział wojewódzki NFZ w Poznaniu. Na stronie internetowej NFZ-u należy odszukać dokładny adres oraz kontakt telefoniczny, aby dowiedzieć się, gdzie można wykonać badania w kierunku zakażenia Sars-Cov-2.

12WBOT, el

Podziel się: