Poznań: Zamordowany dziennikarz ma tablicę na UAM

Tablica pamięci Jarka Ziętary fot. P. Stanula UAM

Prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka UAM, odsłoniła tablicę poświęconą pamięci Jarosława Ziętary, dziennikarza zamordowanego w 1992 r. Tablica znajduje się w budynku Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, którego absolwentem był Jarek Ziętara.

Tablicę uroczyście odsłonięto 10 października.
– Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach, w końcówce XX wieku, taka sytuacja, w której w środku Europy, w Polsce, w demokratycznym kraju ginie młody dziennikarz dlatego, że chce odnaleźć prawdę, że chce być wiernym etyce swojego zawodu, nie powinna mieć miejsca – mówiła podczas uroczystości prof. Bogumiła Kaniewska. – To jest dla nas bardzo ważne przesłanie. Dla wykonujących zawód dziennikarza, dla studentek i studentów Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Przygotowujecie się do trudnego zawodu, który nakłada na was pewne bardzo poważne zobowiązania: dążenie do prawdy i odpowiedzialność za to, co przedstawiamy społeczeństwu.

Na uroczystości był obecny red. Krzysztof M. Kaźmierczak, przedstawiciel Komitetu Społecznego im. Jarosława Ziętary. To głównie dzięki niemu po latach i umorzeniu śledztwa w tej sprawie udało się nakłonić organy ścigania do ponownego zajęcia się okolicznościami śmierci dziennikarza.
– Zabicie każdego człowieka jest niedopuszczalne, zabicie dziennikarza to jest zamach na wolność słowa – mówił Kaźmierczak. – Doszło do drugiej zbrodni. To była zbrodnia niepamięci.

Podziel się: