Poznań: Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego

W piątek i sobotę w całej Polsce trwa żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego, Premiera Polski w latach 1991-1992. W Poznaniu flagi na miejskich budynkach oraz na autobusach i tramwajach będą przepasane kirem.

Uroczystości pogrzebowe byłego premiera Polski zaplanowano na 15 i 16 lutego 2019. Żałoba narodowa rozpocznie się w piątek o północy i potrwa dwa dni. Zakończy się w sobotę o godz. 19. W czasie jej trwania flagi państwowe w Poznaniu – podobnie jak w całej Polsce – opuszczone zostaną do połowy masztu.

Swój repertuar zmieniły też poznańskie teatry. W Teatrze Polskim 15 lutego odwołany został spektakl “Ravensbrück. Miasto kobiet” (o godz. 17) oraz “Great Poland” (o godz. 19). Pieniądze za bilety na odwołane spektakle można odbierać w kasie teatru bądź wymienić na pozostałe dni (16 i 17 lutego). W Teatrze Muzycznym zaplanowany na 16 lutego (godz. 16) spektakl “Beznudna Wyspa” zostaje przeniesiony na 23 marca (godz. 15). Bilety zachowują ważność. W czasie żałoby odwołane są też koncerty Akademii Muzycznej.

Jan Olszewski był politykiem i adwokatem – obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL. Został wybrany posłem na Sejm, a w latach 1991-1992 – prezesem Rady Ministrów. Był twórcą i przewodniczącym Ruchu dla Rzeczypospolitej oraz Ruchu Odbudowy Polski. W 2009 w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności dla przemian demokratycznych i wolnej Polski, za działalność państwową i publiczną został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. Zmarł 7 lutego 2019 r. w wieku 88 lat.

Autor: UMP

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze