UMP Libelta

Poznań: Załatwienie sprawy w urzędzie osobiście? Już w przyszłym tygodniu

Od przyszłego tygodnia etapami rozszerzana będzie możliwość osobistej wizyty w urzędzie – ale każdy chętny będzie musiał najpierw umówić się przez internet, telefon lub QR kod.

Od początku epidemii koronawirusa Urząd Miasta Poznania w większości przypadków obsługuje klientów zdalnie. Większość spraw załatwiana jest online, telefonicznie oraz przez skrzynki podawcze. Część spraw jest również załatwiana bezpośrednio, są to jednak wyjątkowe sytuacje realizowane w ograniczonym zakresie.

Stopniowo zacznie się to zmieniać od początku przyszłego tygodnia.
– Wymiana dokumentów czy uzyskanie decyzji mają istotne znaczenie dla interesów życiowych poznaniaków, dlatego od przyszłego tygodnia będziemy etapami zwiększać liczbę klientów obsługiwanych bezpośrednio – mówi Wojciech Kasprzak, dyrektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania. – Mając na uwadze troskę o bezpieczeństwo sanitarne i zachowanie odpowiedniego dystansu między ludźmi, wprowadzone zostaną limity dotyczące liczby osób przebywających w poczekalniach. Limity te będą uzależnione od powierzchni miejsca wyznaczonego na oczekiwanie obsługi. Przyjmujemy, że będzie to 1 klient na 15 metrów kwadratowych.

Internetowy system rezerwacji, który pozwoli na umówienie się na wizytę, zostanie udostępniony na początku przyszłego tygodnia. Umawianie się online dotyczyć będzie tych usług, które cieszą się największym zainteresowaniem:

Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych (ul. Libelta 16/20 i ul. Gronowa 22A),
Urząd Stanu Cywilnego (ul. Libelta 16/20),
Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa (ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404),
Wydział Finansowy (ul. Słowackiego 22, ul. Gronowa 22A,ul. Libelta 16/20, ul. 28 czerwca 1956 r. nr 404).

Nowością w systemie rezerwacji będzie możliwość wykorzystania popularnych QR kodów w wyżej wymienionych lokalizacjach. To propozycja dla osób, które chcą załatwić sprawę w urzędzie, ale z różnych przyczyn nie mogły umówić się wcześniej.
– W takiej sytuacji pomocne będą QR kody udostępnione na zewnątrz budynków w postaci naklejek – wyjaśnia dyrektor Kasprzak. – Po zeskanowaniu kodu smartfonem nastąpi przekierowanie do formularza rezerwacji wizyt. Jeżeli w tym czasie w systemie będzie “wolne okienko” wówczas po zaakceptowaniu terminu klient zostanie obsłużony. Niewykluczone, że z czasem rozszerzymy możliwość rezerwacji online także na pozostałe wydziały.

Już teraz na osobistą wizytę w urzędzie można umówić się telefonicznie kontaktując się bezpośrednio z wydziałami lub za pośrednictwem miejskiej infolinii Poznań Kontakt: 61 646 33 44. Telefoniczna rezerwacja będzie także możliwa w przyszłym tygodniu, jednocześnie z rezerwacją internetową i przy użyciu kodów QR.

Poznańscy urzędnicy w dalszym ciągu zachęcają, żeby sprawy, które nie wymagają osobistej wizyty załatwiać online, telefonicznie lub przez skrzynki podawcze wystawione 9 lokalizacjach urzędu. O zdalnej obsłudze klienta, najważniejszych numerach i adresach internetowych pisaliśmy w artykule “Jak załatwić sprawy w urzędzie – najważniejsze informacje”.

Od samego początku epidemii koronawirusa w Polsce, począwszy od wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego poprzez późniejszy stan epidemii, w punktach obsługi klienta Urzędu Miasta Poznania stosowane są nadzwyczajne środki ostrożności.

Na stanowiskach obsługi, jeżeli jest to technicznie możliwe, stosowane są osłony izolacyjne, chroniące osoby po obu ich stronach. Urzędnicy są wyposażeni w środki ochrony osobistej – maseczki, rękawiczki, środki do dezynfekcji. Dodatkowo, w przypadku braku możliwości zastosowania osłon izolacyjnych, stosowane będą przyłbice.

Ponadto w części pomieszczeń wspólnych (np. w poczekalniach) podwyższony został standard utrzymania czystości. Średnio co 2-3 godziny przeprowadzana jest dezynfekcja siedzisk, blatów, poręczy, klamek, toalet itp.

Przypominamy także, że osoby chcący skorzystać z usług publicznych w instytucjach i urzędach muszą pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa przy wejściu, a po wejściu do budynku każdy ma obowiązek zdezynfekować ręce. Odpowiednie środki znajdują się we wszystkich lokalizacjach UMP.

UMP, el

Dodaj komentarz

avatar