Poznań: Zakupy z sercem i debata o wymarzonym mieście

W samo południe dziś na dziedzińcu urzędu miasta ruszy kiermasz społeczny: Dobro-branie – czyli zakupy z sercem. Będzie można na nim kupić unikalne rękodzieło i pomóc innym, a zaprasza 16 poznańskich organizacji pozarządowych.

Na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania przy placu Kolegiackim staną stoiska, na których będzie można kupić unikalne rękodzieło: torby, zabawki dla dzieci, naturalne mydła, świeczniki czy ceramikę. Cały zysk ze sprzedaży przeznaczony będzie na rozwój i wsparcie podopiecznych organizacji i instytucji wystawiających się na kiermaszu.

Wszyscy wystawcy to przedstawiciele ekonomii społecznej – jej głównym założeniem jest wsparcie osób wykluczonych, np. z niepełnosprawnościami. Podczas wydarzenia będzie więc można dowiedzieć się, jakie usługi dla poznaniaków i poznanianek świadczą spółdzielnie socjalne, spółki non profit, organizacje pozarządowe czy warsztaty terapii zajęciowej. To miejsca, które często tworzą lokalne miejsca pracy. Tym samym pozwalają integrować się zawodowo i społecznie osobom, które są często marginalizowane.

Swoją działalność zaprezentują m.in. spółdzielnie socjalne: Art Zagroda, FURIA, Feniks. Pojawią się również przedstawiciele Fundacji: ORCHidea, Dzieciaki i Zwierzaki, Centrum Inicjatyw Naturalnych, Igi Art, Tyflologika. Będzie można kupić rękodzieło wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej: “Koniczynka”, “Przylesie”, “Ognik”, “Krzemień”, “Pomoc Maltańska”.

Stoiska wystawią też: Taka Mydlarnia (działająca przy Warsztacie Terapii Zajęciowej “Krzemień”), Zakład Aktywności Zawodowej w Pile, Stowarzyszenie “Pogotowie Społeczne”, Klunkry Wielkopolskie – marka zrzeszająca przedsiębiorstwa i organizacje, które zatrudniają osoby zagrożone wykluczeniem oraz spółki non profit: Es line, Manufaktura Dobrych Usług, Centrum Kreatywnej Inspiracji.

O godz. 14.30 na dziedzińcu rozpocznie się debata “Jaki Poznań nam się marzy?”
– Chcemy nią rozpocząć dyskusję o naszym mieście – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Razem z organizacjami, które są blisko mieszkańców, działają w Poznaniu od lat i cieszą się ogromnym zaufaniem społecznym, chcemy zastanowić się, jakiego Poznania chcemy. I co możemy zrobić – wszyscy razem – by do tego celu dążyć.

Debata została przygotowana w ramach akcji “Magnetyczni – dobrzy ludzie do Poznania” przez miasto oraz szesnaście poznańskich organizacji pozarządowych tworzących Komisję Dialogu Obywatelskiego przy pełnomocniczce prezydenta ds. polityki równościowej.

– Te organizacje to cała armia ludzi, którzy lwią część swojego czasu poświęcają na pomoc innym – podkreśla Stella Gołębiewska, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Poznania ds. polityki równościowej. – Bardzo mi zależy na tym, by to nie byli anonimowi aktywiści i aktywistki. Chcemy ich przedstawić, pokazać, że poznańskie NGO działające na rzecz różnorodności, sprawiedliwości społecznej, równości szans oraz włączania społecznego to konkretne osoby, pełne pasji i zaangażowania w działaniu by zmieniać świat na lepszy. Stąd pomysł na akcję “Magnetyczni – dobrzy ludzie do Poznania”.

W skład KDO działającego przy pełnomocniczce wchodzą organizacje, na co dzień zajmujące się m.in. wsparciem osób z niepełnosprawnościami, pomocą osobom w kryzysie bezdomności, ochroną praw osób nieheteronormatywnych, wzmacnianiem dziewczyn i młodych kobiet, dialogiem, mediacjami. W ramach akcji “Magnetyczni – dobrzy ludzie do Poznania” każda z nich przygotowała charakterystyczne dla niej hasła, które w formie puzzli znajdą się na magnetycznej tablicy – np. “Sztuka budowania mostów”, “Rodzinę tworzy miłość”, “Zobacz w sobie Wielkoducha!” czy “W drodze po lepszy świat”. Po debacie każdy będzie mógł wziąć puzzle, czyli kawałek dobrego Poznania, do siebie do domu i przyczepić np. do lodówki.

UMP, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze