DPS Kalisz fot. DPS Kalisz

Poznań: Zakażeni pensjonariusze DPS Kalisz jadą do szpitala im. Strusia

28 osób z kaliskiego domu pomocy społecznej, które są zakażone koronawirusem, zostanie jeszcze dziś przewiezionych transportem medycznym do szpitala zakaźnego w Poznaniu. Taką decyzję podjął Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

Transport osób chorych zabezpieczy m.in. dowództwo 12. wielkopolskiej brygady WOT. Wojewoda na bieżąco monitoruje sytuację w wielkopolskich domach pomocy społecznej i równocześnie apeluje do środowiska medycznego o wsparcie przy opiece nad osobami zarażonymi koronawirusem.

Decyzja wojewody Łukasza Mikołajczyka o przeniesieniu zakażonych koronawirusem pacjentów do szpitala w Poznaniu pozwoli lepiej zorganizować pracę w placówce, w której aktualnie przebywa 163 mieszkańców, 8 podopiecznych już znajduje się w szpitalu pod opieką lekarzy, w tym 4 z nich jest zakażonych koronawirusem.

– Moja decyzja jest podyktowana ochroną życia i zdrowia wszystkich osób przebywających w kaliskim DPS-ie, zarówno pensjonariuszy, jak i personelu. Jeszcze dziś chorzy zostaną przewiezieni do jednoimiennego szpitala w Poznaniu – tłumaczy wojewoda Łukasz Mikołajczyk, który jest również w stałym kontakcie z władzami Kalisza odpowiedzialnymi za funkcjonowanie placówki oraz na bieżąco wspiera jej działanie.

Placówka w Kaliszu, jak i wszystkie wielkopolskie DPS-y regularnie otrzymują z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego środki ochrony bezpośredniej, m.in. jednorazowe kombinezony, maseczki, rękawiczki i płyny dezynfekcyjne do spryskiwania. Dodatkowy transport środków dotarł dziś (17.04) do kaliskiego DPS-u.

Obecnie po akceptacji wojewody w domu pomocy społecznej w Kaliszu pomagają żołnierze 12. brygady WOT. Opiekę nad chorymi wspierają również siostry zakonne.

Wojewoda wydał decyzję o skierowaniu personelu do pracy w kaliskim ośrodku. Zwrócił się też do przewodniczących Wielkopolskiej Izby Lekarskiej oraz Izb Pielęgniarek i Położonych w regionie z prośbą o przekazanie zapytania członkom Izb o gotowość podjęcia się tego zadania.

– Sytuacja jest poważna, dlatego podjęliśmy szereg działań, które pozwolą ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa na terenie placówki – mówi wojewoda. – Kluczowe jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej liczby personelu medycznego, dlatego nie mogłem czekać z tą decyzją.

WUW, el

Dodaj komentarz

avatar