Poznań: Zaczynają się prace na skrzyżowaniu ul. Hetmańskiej i Dmowskiego

Hetmańska, Dmowskiego

Ekipy remontowe weszły dziś na skrzyżowanie Hetmańskiej i Dmowskiego. Zamknięte są lewoskręty oraz przejazd na wprost ul. Dmowskiego, a Hetmańska od strony ul. Głogowskiej jest zwężona do jednego pasa ruchu.

To kolejny etap prac prowadzonych od roku prac mających zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom ruchu na tym skrzyżowaniu. To jedno z bardziej “wypadkowych” miejsc w Poznaniu. Kluczowa była przebudowa przejścia dla pieszych, która została połączona z modyfikacjami w obrębie całego skrzyżowania. Na znacznej części jezdni ułożona została nowa nawierzchnia, a po północnej stronie skrzyżowania wykonano nowy chodnik. Powiększone zostały także wyspy dla pieszych.

Wszystkie te działania poprawiły wzajemną widoczność wszystkich użytkowników ruchu, a zwłaszcza kierowców. Wymusiły też wolniejszy ruch pojazdów – a to z kolei znacznie poprawiło bezpieczeństwo pieszych oraz ich komfort poruszania się w rejonie skrzyżowania.

Całość została tak przygotowana, by można było wyznaczyć również przejazdy rowerowe przez obie jezdnie i torowisko na ul. Hetmańskiej. Dzięki wcześniej przeprowadzonym pracom utrudniania w trakcie obecnych robót zostaną zminimalizowane. Ulica Dmowskiego to popularna trasa rowerowa na osi północ – południe, więc stworzenie w jej ciągu przejazdów tylko dla rowerów jest istotne nie tylko dla bezpieczeństwa rowerzystów, lecz i pieszych.

W początkowych etapach prac na skrzyżowaniu zostanie rozbudowana sygnalizacja świetlna i zamontowana nowa na przejeździe rowerowym oraz wymieniona nawierzchnia jezdni na wlotach ulicy Dmowskiego. W tym celu konieczne będzie wyłączenie sygnalizacji świetlnej na czas wykonania prac elektrycznych.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu oraz pracownikom firmy prowadzącej roboty konieczne będzie zamknięcie lewoskrętów oraz przejazdu na wprost ul. Dmowskiego. Wlot ulicy Hetmańskiej od strony ul. Głogowskiej zostanie zwężony do jednego pasa ruchu i nie będzie możliwości skrętu w prawo w ulicę Dmowskiego w kierunku południowym. Natomiast na wlocie ulicy Hetmańskiej od strony ulicy Kolejowej zamknięty zostanie lewoskręt w ulicę Dmowskiego. Wyjazd z ulicy Dmowskiego będzie mógł się odbywać tylko w relacji w prawo.

Na czas robót dopuszczalna prędkość pojazdów w obszarze skrzyżowania zostanie ograniczona do 30 km/h. Wyłączenia sygnalizacji świetlnej będą możliwie najkrótsze w celu minimalizowania utrudnień dla kierowców. Aby dodatkowo poprawić bezpieczeństwo na przejściu dla pieszych przez ulicę Hetmańską, w godzinach od 7:00 do 17:30 ruch na skrzyżowaniu kierowany będzie ręcznie. Poza tymi godzinami przejście dla pieszych będzie w tym etapie zamykane, a ruch pieszych możliwy będzie tylko przejściami sąsiednimi, tj. na skrzyżowaniach z ulicą Głogowską i Kolejową. Wygrodzony czasowo zostanie także fragment chodnika po południowo-zachodniej stronie skrzyżowania, a pieszym wskazana zostanie alternatywna trasa przejścia między budynkami.

Objazd zamkniętego lewoskrętu w kierunku południowym wyznaczono ulicami: Hetmańską, Górecką, Krauthofera i Głogowską, a objazd w kierunku północnym ulicami: Hetmańską, Głogowską, Potockiej i Kolejową. Autobusy linii 179 skierowane zostaną objazdem przez ul. Hetmańską i Górecką.

Z uwagi na przewidywane zwiększenie liczby pojazdów skręcających z ul. Hetmańskiej w kierunku ulicy Góreckiej, skrzyżowanie z ul. Kolejową i Górecką objęte zostanie dodatkowym nadzorem służb z możliwością wprowadzania ręcznego sterowania ruchem.

Pierwszy etap prac rozpocznie się 11 października po godz. 9:00 i potrwa około tygodnia. Na czas trwania Półmaratonu w dniu 17 października prace zostaną wstrzymane, a dla biegaczy dostępny będzie cały przekrój ul. Hetmańskiej.

Źródło: ZDM

Podziel się: