Poznań: Zaczyna się remont kamienicy przy ul. Kilińskiego

Kilińskiego 5 fot. ZKZL
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych podpisał nową umowę na modernizację ponad 100-letniej kamienicy przy ul. Kilińskiego 5. Budynek wkrótce odzyska blask.

Kamienica przy ul. Kilińskiego 5 została zbudowana w roku 1904, ma już więc swoje lata. Na szczęście zawsze pełniła funkcję mieszkalną, więc przy modernizacji odpadną koszty, zazwyczaj spore, które wiążą się z koniecznością zmiany funkcji obiektu. Jednak i tak trzeba będzie wydać naprawdę poważne pieniądze, bo budynek jest duży: składa się z części frontowej i oficyny, a jego elewacja zawiera sporo elementów dekoracyjnych, które oczywiście zostaną wyremontowane – a tam, gdzie to niezbędne odtworzone – z całą pieczołowitością.

– W przypadku tak ogromnych inwestycji Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zadbał o każdy szczegół modernizacji – zapewnia Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL. – Prace obejmą naprawę dachu, który zostanie ocieplony razem z elewacją. Istotnym elementem będzie remont elewacji frontowej wraz z elementami dekoracyjnymi kamienicy. Wszystkie prace zostaną tutaj wykonane zgodnie z zaleceniami Miejskiego Konserwatora Zabytków. W trakcie remontu zostanie wymieniona stolarka okienna zewnętrzna z zachowaniem podziałów i detali historycznych. Mieszkańcy z pewnością będą zadowoleni z remontu balkonów oraz remontu klatki schodowej, który obejmie zarówno schody, jak i balustrady. Wymianie lub renowacji ulegną również drzwi wewnętrzne, drzwi do piwnic a także drzwi kierujące na strych.

Remont dotyczy także instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz centralnego ogrzewania – ten drugi remont będzie połączony z likwidacją pieców kaflowych w ramach walki ze smogiem. A warto dodać, że w kamienicy przy ul. Kilińskiego obecnie jest – i działa! – aż 45 pieców kaflowych!

Plac budowy został już przekazany głównemu wykonawcy, a pierwsze prace już się rozpoczęły. Spółka planuje zakończyć remont do końca 2022 roku. Koszt remontu kamienicy przy ul. Kilińskiego wyniesie ponad 3 miliony złotych.

ZKZL