Poznań: Zaczyna się Ethno Port 2022!

Ethno Port 2022 fot. L. Łada

Kilkadziesiąt spotkań, warsztatów i – nowość – kiermasz festiwalowy na Dziedzińcu Różanym, ale przede wszystkim koncerty wybitnych twórców muzyki świata – z całego świata. I jak zawsze – wszystkie naprawdę wyjątkowe. Zaczyna się Ethno Port 2022.

Jak zwykle na zamkowych scenach – w tym roku dwóch – zagości muzyka z całego świata i będzie gościła od 10 do 12 czerwca. Wykonawcy przyjechali albo przyjadą – podczas konferencji Bożena Szota z zespołu organizującego festiwal przeprosiła za ciągłe spoglądanie na zegarek, ale chodziło właśnie o koordynację przyjazdów gości. Akurat w trakcie konferencji prasowej na lotnisku Ławica wylądował zespół z Włoch…

Poza Włochami na scenie zobaczymy też Słowaków, Estończyków, Tunezyjczyków, Egipcjan, Francuzów, Palestyńczyków, Irańczyków i Ukraińców.

Gościem konferencji prasowej poprzedzającej festiwal była Rashida Sayed z Egiptu. Muzyka, którą wykonuje, to muzyka mniejszości Domi zbliżonej kulturowo i historycznie do europejskich Romów.
– Nasza tradycją są śpiewy w grupach – opowiadała. – Gdy jest święto Narodzenia Proroka Muhammada czy inne ważne święta, spotykamy się i zaczynamy śpiewać.

Rashida pokazała też tradycyjne instrumenty, na których grają jej muzycy i podziękowała za gorące przyjęcie w Poznaniu pięknym wierszem wygłoszonym po arabsku.

– Zaczynamy koncertem zespołu Trad. Attack z Estonii, który jest tutaj również obecny wśród publiczności, będzie to mieszanka inspirowana muzyką tradycyjną, ale bardzo energetyczna i radosna – mówiła Bożena Szota.

Estończycy już dotarli do Poznania, szczęśliwi, jak powiedzieli, że mogą tu wystąpić.
– Nasze relacje z Polską są bardzo długie, bo nasze pierwsze zaproszenie na festiwal lata temu nadeszło właśnie z Polski – opowiadała Sandra, członkini zespołu. — I teraz, gdy przez dwa lata siedzieliśmy w domu, to pierwszy koncert poza Estonią gramy gdzie? W Polsce. W ogóle mamy taki plan: chcemy zagrać w każdym kraju na świecie, na razie byliśmy w 37 krajach. Ale nie możemy wykonać tego planu, bo ciągle wracamy do Polski. W lipcu będzie to już nasz siódmy raz – bo znów przyjeżdżamy do Polski! Ale nie narzekamy, bo słuchacze tu są po prostu niesamowici…

Szczególnie miejsce podczas tegorocznego festiwalu zajmie Ukraina.
– Zastanawialiśmy się bardzo mocno, czy w tej sytuacji, wojny u naszych wschodnich sąsiadów, wypada nam robić ten festiwal – mówiła Anna Hryniewiecka, dyrektorka CK Zamek, który jest głównym organizatorem Ethno Portu. – Ale uznaliśmy, że tak, że powinniśmy zrobić ten festiwal, bo on nie jest tylko świętem. W kontekście wojny, którą rozpętali propagandziści rosyjscy, żebyśmy podkreślali to, z czym walczy Putin i jego załoga: wagę różnorodności, tolerancji, otwartości, czym jest wolność i demokrację artystyczną. To wszystko ma miejsce na festiwalu Ethno Port i w tym roku chcielibyśmy to szczególnie podkreślić.

Ukrainę będzie reprezentować zespół Drewo – etnomuzykolodzy grający znajdowane przez siebie pieśni w jak najczystszej, pierwotnej formie, Dziczka, która jest mieszanym zespołem polsko – ukraińskim śpiewającym wielogłosowe pieśni z Połtawszczyzny, oraz Hudaki Village Band grający muzykę zakarpacką, na nasze północne ucho – bardziej kojarzącą się z Bałkanami niż Ukrainą.

Tegoroczną nowością jest zajęcie na potrzeby festiwalu Dziedzińca Różanego. To tu będą się odbywały warsztaty, tutaj też chętni znajdą festiwalowy jarmark, gdzie będzie można kupić ethnoportowe cuda i dłużej pamiętać o tym festiwalu…

Program Ethno Port 2022

10.06 piątek
Kiermasz festiwalowy – od g. 12, Dziedziniec Różany
Trad.Attack! (Estonia) – g. 18, Sala Wielka, bilety: 40 zł
Michal Noga Band (Słowacja) – g. 20, Dziedziniec Zamkowy, bilety: 30 zł
Fanfara Station (Tunezja/USA/Włochy) – g. 22, Sala Wielka, bilety: 40 zł
Klub Festiwalowy: IGGRRR – g. 23, Meskalina, wstęp wolny

11.06 sobota
Dwudniowe warsztaty wokalno-ruchowe – Anu Almagro (Finlandia) i Volodymyr Andrushchak (Ukraina) – g. 11-14, Scena Nowa, bilety: 40 zł (na oba dni)
Małe Ethno: Warsztaty ceramiczne z Zoyą Samborskayą (b.o) – g. 11 i 13, Dziedziniec Różany, wstęp wolny
Kiermasz festiwalowy – od g. 12, Dziedziniec Różany
Małe Ethno: Mała Mbi i gwiazdy – baśnie afrykańskie – Xenia Starzyńska (4+) – g. 12, Sala pod Zegarem, bilety: 10 zł/dziecko, opiekun wstęp wolny
Małe Ethno: zmajstruj z nami mandalę! – warsztaty rodzinne z Majsterki.pl (10+) – g. 13, Sala Prób, bilety: 10 zł/dziecko, opiekun wstęp wolny
Wsłuchaj się w świat: Huculszczyzna – spotkanie z Krzysztofem Krzyżanowskim i Maciejem Rychłym – g. 13, Sala Audiowizualna, bilety: 10 zł (dla posiadaczy karnetów wstęp wolny)
Spotkanie wokół książki Łukasza Smolucha „Polskie tradycje muzyczne na Syberii” – g. 15, Księgarnia Bookowski, wstęp wolny
Rashida Sayed (Egipt) – g. 17, Dziedziniec Zamkowy, bilety: 40 zł
Drewo (Ukraina) – g. 19, Dziedziniec Zamkowy, bilety: 30 zł
Anouar Brahem Quartet (Tunezja) – g. 20.30, Sala Wielka, bilety: 100 zł
Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta (Polska) – g. 22.30, Dziedziniec Zamkowy, bilety: 30 zł
Klub Festiwalowy: DJ Loin du Vietnam – g. 23, Meskalina, wstęp wolny

12.06 niedziela
Dwudniowe warsztaty wokalno-ruchowe – Anu Almagro (Finlandia) i Volodymyr Andrushchak (Ukraina) – g. 11–14, Scena Nowa, bilety: 40 zł (na oba dni)
Kiermasz festiwalowy – od g. 12, Dziedziniec Różany
Małe Ethno: Jak pachnie pokój? – warsztaty z Joanną Roszak (9+) – g. 12, Dziedziniec Zamkowy, bilety: 10 zł/dziecko, udział opiekunów nie jest wymagany
Wsłuchaj się w świat: Pieśni niewidzialnej społeczności Domari – spotkanie z zespołem Rashidy Sayed i Łukaszem Komłą – g. 13, Sala Audiowizualna, bilety: 10 zł (dla posiadaczy karnetów wstęp wolny)
Dziczka (Polska) – g. 16, Sala Wielka, bilety: 30 zł
Hudaki Village Band (Ukraina) – g. 17.30, Dziedziniec Zamkowy, bilety: 30 zł
Karolina Cicha i Spółka (Polska) – g. 19.30, Sala Wielka, bilety: 30 zł
Atine (Palestyna/Iran/Francja) – g. 21.30, Dziedziniec Zamkowy, bilety: 30 zł
Klub Festiwalowy: DJ HerrMaszewski – g. 23, Meskalina, wstęp wolny

KIERMASZ FESTIWALOWY
10-12.06, od g. 12, Dziedziniec Różany
Rękodzieło, sztuka użytkowa, niepowtarzalne tkaniny i stroje w etniczne wzory, naturalne produkty z różnych stron świata – oto kiermasz festiwalowy!
Ze względu na remont ulicy Święty Marcin, w tym roku, w zupełnie nowej lokalizacji – w pięknej scenerii zacisznego Dziedzińca Różanego (wejście od ul. Kościuszki lub przez park od strony Al. Niepodległości i ul. Fredry).
Oprócz stoisk, które znacie z lat ubiegłych, pojawią się też twórczynie z Ukrainy zrzeszone w stowarzyszeniu Artcluster. Kupić od nich można: wieńce, lalki motanki, obrazy, biżuterię, hafty, hafty koralikowe, ukraińskie słodycze.
Wpadajcie poleżakować na Dziedzińcu Różanym i uzupełnić zapasy etnicznych specjałów!

ZBIÓRKA PIENIĘDZY DLA UKRAINY
Podczas festiwalu, w różnych zamkowych przestrzeniach, spotkać będzie można wolontariuszy z Fundacji Lokalnego Wsparcia Kultury „Aitwar”, którzy prowadzić będą zbiórkę finansową na pomoc medyczną dla Ukrainy, a konkretnie dla Szpitala Dziecięcego nr 1 w Charkowie. Potrzeby szpitala są na bieżąco monitorowane, a fakt, że Charków jest miastem partnerskim Poznania pozwala na ich szybką weryfikację.
W czerwcu organizatorzy zbiórki jadą swoimi busami na Ukrainę żeby przekazać dary szpitalowi.
„Dzieci nie powinny być ofiarami żadnej „zabawy” dorosłych. A są! Pomóżcie nam dać im odrobinę godności – czystym bandażem, świeżym plastrem, uśmiechem.”

Podziel się: