Mural na festiwal Animator fot. Animator

Poznań: Zaczyna się Animator!

Setki filmów i dziesiątki wydarzeń, specjalny mural i wyjątkowi goście. 9 lipca rusza 14. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator.

Festiwal będzie się odbywał w formie hybrydowej, a w realu będzie go można znaleźć w kinie Muza, Scenie na Piętrze oraz na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Impreza potrwa do 15 lipca.

W ramach sekcji głównej “In and between us” (W nas i między nami) będzie można zobaczyć pokaz online “Powrót z gwiazd”. To będzie wyjątkowy seans filmów animowanych, inspirowanych twórczością mistrza literatury science fiction, Stanisława Lema. W tym roku przypada setna rocznica jego urodzin, jest więc co uczcić. Zostaną wyświetlone cztery filmy: polsko-niemiecka produkcja “Powrót” Anny Błaszczyk, “Maska” w
reżyserii Stephen’a i Timothy’ego Quay, niemiecko-irlandzki “Golem” w reżyserii Patricka Mccue, Tobiasa Wiesnera oraz “Doradcy króla Hydropsa” Natalii Brożyńskiej.

Sekcja “Polish frames” jest poświęcona polskiemu dorobkowi świata animacji. Będzie można w niej obejrzeć archiwalne prace od lat 60. do tych najnowszych. Pokaz “Wyjdę z siebie”, który przygotowała programerka Anna Głowińska – to odpowiedź na towarzyszące nam uczucia ostatniego roku: poczucie stagnacji, izolacji, zawieszenia, niewiedzy i niepewności. Punktem wyjścia do przygotowania go był film “Stop! Wstęp wzbroniony!” Krzysztofa Kiwerskiego z lat 80.

Będą też inne produkcje, które pomagają przepracować traumę usidlenia – żywiołowe i dynamiczne filmy-wędrówki, a także takie, w których będzie się można poczuć jak w grze komputerowej, w której pokonuje się różne przeszkody. Pokaz kończy się animacją z lat 70. “Oj, nie mogę się zatrzymać” Zbigniewa Rybczyńskiego, w której odkrywamy, że możemy uciec w mentalną wycieczkę. Wędrówka myśli pomaga się zmierzyć z lockdownem, “odpandemić się”. To będzie zmysłowy pokaz – w sensie dosłownym!

W ramach tej sekcji Animator zaprasza też na pokaz filmów z muzyką Krzesimira Dębskiego. Animacja zamuje w jego dorobku ważne miejsce. Dębski pisał muzykę i dla tuzów animacji – Daniela Szczechury, Stanisława Lenartowicza i Hieronima Neumanna – i dla początkujących reżyserów, którzy zresztą w międzyczasie stali się również znanymi twórcami: Jacka Kasprzyckiego, Macieja Ćwieka czy Andrzeja Gosienieckiego. To właśnie ich produkcje będzie można zobaczyć na Animatorze.

Animator doczekał się też swojego murala, i to autorstwa samego Noriakiego! Artysta, twórca Watchera – Pana Peryskopa, przygotował nowy miejski mural specjalnie z myślą o festiwalu – stworzył pracę, w której nawiązuje do francuskiego filmu niemego “Podróż na księżyc”. Ten krótki animowany metraż z 1902 roku wyreżyserował Georges Méliès.

Dzieło Noriakiego jest też swoistym “puszczeniem oka” do motywu księżyca, obecnego w identyfikacji wizualnej Animatora. Efekty pracy artysty – 5 metrowy księżyc – można już podziwiać na jednej ze ścian elewacji Kina Muza przy ulicy św. Marcin 30.

Na stronie festiwalu został też opublikowany Festiwalowy Przewodnik, który pomoże wybrać najciekawsze wydarzenia odbywające się offline. Wersja papierowa przewodnika dostępna jest w Kinie Muza, Centrum Informacji Kulturalnej oraz w kilkunastu poznańskich kawiarniach.

Bilety oraz karnety na onlinową część festiwalu Animator są już dostępne. By kupić bilet, koniecznie jest założenie konta lub zalogowanie się (jeśli zakładaliście konto podczas poprzedniej edycji) pod adresem: http://animator-festival.com/zaloguj/. Sprzedaż biletów trwa na stronie bilety24.pl i w kinowej kasie przy ul. Św. Marcin.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator jest festiwalem kwalifikującym do Oscara(R). To największe w Polsce wydarzenie kulturalne poświęcone filmowi animowanemu. ANIMATOR jest również laureatem jubileuszowej nagrody PISF w kategorii Krajowe Wydarzenie Filmowe. Na każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym konkurs, retrospektywy, przeglądy tematyczne i premiery. ANIMATOR to także koncerty, warsztaty oraz bardzo obszerny program dla najmłodszych widzów. Wyróżnikiem poznańskiego festiwalu jest wszechobecna fuzja animacji z muzyką.

Mat. pras.

3 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze