Poznań: Zaczyna się 12. Enter Enea Festival (PROGRAM FESTIWALU)

Ledwo zakończył się Ethno Port – a już zaczyna się kolejny festiwal muzyczny, Entern Enea Festiwal. Na koncerty w malowniczych plenerach jeziora w Strzeszynku można się wybierać od 13 do 15 czerwca. A co w programie?

„W tegorocznym programie Enter Enea Festival znalazło się wiele muzycznych odkryć” – zapewniają organizatorzy.

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi Chassol – to francuski pianista, kompozytor muzyki filmowej, miłosnik eksperymentów, także z muzyką pop. Jest gwiazdą międzynarodowych festiwali, m.in. lyońskiego Nuits Sonores czy Kunstenfestivaldesarts w Brukseli. Francuski muzyk i kompozytor Hadrien Feraud do Poznania przyjedzie z autorskim zespołem 5-ISH. Będą też wirtuozi instrumentów dętych: norweski muzyk i kompozytor Daniel Herskedal ze swoim kwartetem i uznany fiński trębacz Verneri Pohjola.

Na scenę Enter Enea Festival powróci Marialy Pacheco, która występowała już na Enter Enea Festival 10 lat temu. Tym razem wystąpi w duecie z Omarem Sosą – właśnie niedawno ukazał się ich koncertowy album na cztery ręce pt. „Manos”. Na jeziorem zagra też – po raz pierwszy w Polsce – Mohini Dey, indyjska królowa gitary basowej, która obecnie gra w zespole A. R. Rahmana, wybitnego indyjskiego kompozytora muzyki filmowej. Wystąpi z nią gościnnie Leszek Możdżer. Adam Bałdych zaprezentuje materiał z płyty „Poetry”, w którym gościnnie wystąpią Leszek Możdżer na fortepianie i włoski wirtuoz trąbki Paolo Fresu, oraz projekt Chojnacki/Miguła Contemplations.

Będzie też projekt specjalny: premiera utworu MONIUSZKO ALT_SHIFT_1 ESCAPE napisanego przez Leszka Możdżera i opartego na utworze Stanisława Moniuszki „Uwertura Fantastyczna „Bajka” na zamówienie Teatru Wielkiego w Poznaniu. Utwór zostanie zaprezentowany z towarzyszeniem orkiestry teatru Wielkiego pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak.

Program festiwalu:

13 czerwca godz. 18.00
WERNISAŻ
MARCIN ZAWICKI Grzyby
Poznań Visual Park

godz. 19.30
Verneri Pohjola Quartet
Adam Bałdych Quartet
& Paolo Fresu
feat. Leszek Możdżer
Poetry
Chassol

14 czerwca godz. 19.30
5 – ISH
Daniel Herskedal Trio
Leszek Możdżer & Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak
feat. Verneri Pohjola,
Adam Bławicki,
Bartek Królik,
Łukasz Sobolak
Stanisław Moniuszko/Leszek Możdżer Uwertura Fantastyczna „Bajka” ALT_SHIFT_1 ESCAPE

15 czerwca godz. 19.30
Chojnacki/Miguła Contemplations
Marialy Pacheco & Omar Sosa
MANOS
Mohini Dey feat. Gergo Borlai,
Mark Hartsuch,
Mike Gotthard,
Daniel Szebenyi
& Leszek Możdżer