Poznań: Wzrosną czynsze w części mieszkań komunalnych?

mieszkania komunalne przy ul. Dymka fot. UMP
Władze Poznania chcą, żeby część lokatorów mieszkań komunalnych płaciła wyższe czynsze. Podwyżka miałaby natomiast uderzyć tylko w „majętnych”.

Sprawę opisuje dzisiaj Głos Wielkopolski. Ciężko zdefiniować kim konkretnie są osoby majętne według władz miasta, ale bardzo możliwe, że właśnie te osoby będą zmuszone do płacenia wyższych kwot za wynajem mieszkań. Problem wynika z niewystarczającej liczby mieszkań komunalnych w stosunku do potrzeb mieszkańców. Szacuje się, że część mieszkańców tych lokali ma dochody, które pozwoliłyby im na wynajęcie mieszkania w cenie rynkowej lub nawet umożliwienie starania się o kupno własnego.

Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania, w rozmowie z Głosem Wielkopolskim przyznaje, że faktycznie dochodzi do nadużyć i władze miasta powinny uszczelniać system. – Będziemy pracować nad wprowadzeniem mechanizmu, który spowoduje podwyżki dla osób, których zasoby finansowe są spore i pozwalają im na wynajęcia mieszkania na rynku komercyjnym – tłumaczy. Zastępca Jacka Jaśkowiaka podkreśla, że miasto nie chce uderzać w osoby zarabiające mało lub średnio. Ich celem są osoby majętne, a wprowadzone zmiany mają ich „zachęcić” do zrezygnowania z lokalu komunalnego lub płacenia wyższego czynszu.

Czynsze w lokalach komunalnych wahają się w przedziale od 4,9 zł do 12,9 zł za m2.

Źródło: Głos Wielkopolski

Podziel się:

Ostatnio dodane: