Poznań: Wysunięte dowództwo V Korpusu USA rozpoczyna działalność

Dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce fot. Sławek Wąchała
Ambasador USA Georgette Mosbacher, zastępca dowódcy V. Korpusu gen. dyw. Terrence J. McKenrick oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej wzięli udział w uroczystej inauguracji działalności wysuniętego dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce.

– Niespełna dwa tygodnie temu Prezydent Andrzej Duda ratyfikował umowę dotyczącą wzmocnionej współpracy militarnej Stanów Zjednoczonych i Polski – mówił minister Błaszczak. – Dziś jesteśmy świadkami tego, że ta umowa wchodzi w życie. Jesteśmy świadkami realizacji postanowień tej umowy. Nasze wspólne działania polsko – amerykańskie służą bezpieczeństwu naszej Ojczyzny, służą bezpieczeństwu państw połączonych sojuszem północno – atlantyckim.

Głównym zadaniem Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce będzie koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA dyslokowanymi w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO.

– Współpraca w ramach NATO jest najlepszą gwarancją bezpieczeństwa i stabilności. Możemy powiedzieć, że staliśmy się jednym z głównych sojuszników USA. Nasza współpraca przebiega modelowo – podkreślił Mariusz Błaszczak. – Niesiemy bezpieczeństwo, nie tylko korzystamy z bezpieczeństwa jakie dają nam inni sojusznicy ale sami gwarantujemy bezpieczeństwo poprzez nasz udział w całym systemie stworzonym w ramach NATO.

Dowództwo będzie odgrywać kluczową rolę w integracji wojsk amerykańskich rozmieszczonych w Polsce oraz synchronizacji ich współdziałania z polskimi siłami zbrojnymi. To realne zwiększenie interoperacyjności polskich i amerykańskich wojsk.

– Wysunięte Dowództwo V Korpusu to wkład w bezpieczeństwo i stabilność w regionie. Będziemy zwiększali naszą współpracę i będziemy, ramie w ramię, działali z naszymi sojusznikami z Polski – dodał gen. dyw. Terrence J. McKenrick.

Proces formowania Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA z siedzibą w Poznaniu rozpoczął się w październiku br. Pierwsza grupa personelu przybyła już do Polski, a sformowanie dowództwa i osiąganie gotowości operacyjnej będzie następować stopniowo – w okresie kilkunastu miesięcy. Docelowo w jednostce będzie służyć ponad 200 żołnierzy amerykańskich, z dowódcą w randze generała dywizji.

Mariusz Błaszczak, szef MON 15 sierpnia br. podpisał z sekretarzem stanu USA M. Pompeo umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperation Agreement). Umowa umożliwiła dalsze pogłębianie współpracy wojskowej, w tym zwiększenie obecności żołnierzy USA w Polsce. Polska w ramach umowy zobligowała się do zapewnienia infrastruktury, która w przypadku zagrożenia będzie mogła przyjąć do 20 tys. żołnierzy amerykańskich. Ustalono również zmianę formuły stacjonowania wojsk USA w Polsce, z rotacyjnej na trwałą oraz wzrost liczby żołnierzy USA o ok. 1 tys. do co najmniej 5,5 tys.

Mat. pras., el

Podziel się:

Ostatnio dodane: