Poznań: Wycieczki i zabawy, czyli półkolonie dla małych poznaniaków

Poznań Osiedle Młodych os. Piastowskie fot. Sławek Wąchała (zdjęcie ilustracyjne)

Wycieczki, zabawy i warsztaty w 41 placówkach. W poznańskich szkołach podstawowych 27 czerwca rozpoczną się półkolonie. W ramach turnusu będą też mieli zapewnione posiłki.

– Organizacja półkolonii przez miasto jest nie tylko tradycją, ale realizacją założeń ​​polityki prorodzinnej Poznania na lata 2022 – 2025, która przed miesiącem została przyjęta głosami radnych – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Chcemy wspierać poznańskie rodziny w wychowywaniu i opiece nad dziećmi. Temu służy między innymi organizacja miejskich półkolonii. Dzięki partycypacji miasta koszt udziału dziecka odciąży budżet domowy i będzie realnym wsparciem dla rodziców.

Z półkolonii będą mogli skorzystać najmłodsi uczniowie, czyli klas 1-3 szkół podstawowych, których rodzice lub opiekunowie mieszkają w Poznaniu i tutaj rozliczają podatki. Miasto przygotowało miejsca dla 1125 małych poznaniaków i poznanianek.

– Półkolonie organizowane są w placówkach, które dzieci doskonale znają i do których chodzą na co dzień – mówi Dominika Król, radna miejska i inicjatorka organizacji półkolonii miejskich w ostatnich latach. – To oznacza, że zajęcia są zwykle blisko miejsca zamieszkania, realizowane przy udziale znanych dzieciom nauczycieli, a to jest wygodne zarówno dla rodziców, jak i małych uczestników.

Turnus będzie trwał 5 dni od poniedziałku do piątku przez osiem godzin dziennie i tyle czasu dzieci będą miały zapewnioną opiekę. Każde dziecko można zostać zapisane tylko na jeden turnus. Organizatorzy zapewnią im zajęcia sportowe, warsztaty czy wyjścia do kina, a także dwa posiłki dla każdego uczestnika: śniadanie oraz obiad.

Koszt pobytu na półkolonii to 580 zł. Większość tej kwoty, czyli 400 zł, pokryje miasto, natomiast resztę dopłacą rodzice. Na dofinansowanie udziału dzieci w półkoloniach w poznańskich podstawówkach Poznań przeznaczy w tym roku łącznie 450 tys. złotych.

Rekrutację przeprowadzane są bezpośrednio przez szkoły podstawowe, a o przyjęciu na miejskie półkolonie decyduje kolejność zgłoszeń. W zajęciach mogą wziąć udział również dzieci z niepełnosprawnościami.