Każdy pełnoletni mieszkaniec Poznania może zostać radnym osiedlowym. Wybory do poznańskich rad osiedli odbędą się 24 marca, zgłoszenia można składać do połowy lutego.

– Byłem jednym ze współautorów reformy jednostek pomocniczych – przypomniał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Działania sprzed 8 lat przyniosły wiele pozytywnych zmian. Wzrosła rola radnych osiedlowych i wysokość funduszy, które mają do swojej dyspozycji. Za te pieniądze powstaną nowe skwery, chodniki i place zabaw. Dzisiejsi radni osiedlowi nie są już osobami, które nie mogą nic zdziałać. To partnerzy miasta w rozwiązywaniu realnych problemów mieszkańców – podkreślił zastępca Prezydenta.

Wybory do poznańskich rad osiedli odbędą się 24 marca. Głosować może każdy polski obywatel, który ukończył 18 lat i zamieszkuje na stałe na terenie osiedla. Takie same wymogi obowiązują w przypadku kandydatów.

Radni osiedlowi mogą decydować o remontach szkół, dróg i chodników, budowie nowych boisk i placów zabaw czy organizacji wydarzeń sportowych i kulturalnych. W tym roku łączna pula pieniędzy jakimi dysponować będą rady miasta przekracza 50 milionów złotych. Oznacza to, że każda rada osiedla ma średnio ponad milion złotych do dyspozycji.

Miasto poszukuje również chętnych, którzy chcieliby zasiąść w komisji wyborczej (warunkiem jest stałe miejsce zamieszkania na terenie Poznania). Za pracę w komisji przysługuje dieta. Przewodniczący dostanie 380 złotych, jego zastępca 330 złotych, a dla regularnego członka przewidziano 300 złotych.

Więcej informacji o poznańskich radach osiedli oraz zbliżających się wyborach można znaleźć na stronie internetowej: http://zaradnosc.poznan.pl/

Autor: SS / mat. pras.

Podziel się:

Ostatnio dodane: